يكشنبه ۴ تير ۱۳۹۶,Jun 25 2017
عضویت در خبرنامه

آشنايي با شهرستان ارسنجان

۴ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۹:۱۳ کد مطلب: 98 موقعيت جغرافيايي :

   شهرستان ارسنجان با وسعت 1469 كيلومتر مربع در فاصله ي 120 كيلومتري شمال شرقي شيراز قرار دارد . طول جغرافيايي ارسنجان 53 درجه و 18 دقيقه و 30 ثانيه و عرض جغرافيايي آن 24 درجه و 55 دقيقه و صفر ثانيه است . اين شهرستان داراي يك بخش مركزي به مركزيت شهر ارسنجان و سه دهستان به نامهاي علي آباد ملك ،‌ خبريز و شوراب ، شامل 86 پارچه روستا و آبادي است . از غرب به شهرستان پاسارگاد از شرق به ني ريز ،‌ از شمال به بوانات و پاسارگاد و از جنوب به شهرستان شيراز محدود مي شود . نوع آب و هوا : در فارسنامه ي ميرزا حسن فسايي آمده است براي خوشي آب و هوا آن را « ارسن گان » يعني شايسته و سزاوار محفل ،‌ براي آن كه ارسن محفل و مجلس است و كان يعني سزاوار بعد از تصرف عربي ، ارسنجان گفتند . ارسنجان در واژگان به معني محفل و جايگاه نشيمن است و در حقيقت به دليل خوشي آب و هوا آن را ارسنجان ناميده اند تعداد زیادی محصولات زراعي و باغي در خاك و آب و هواي آن رشد مي كند . گرماي آن در تابستان زياد نيست و در زمستان چندان سرد نمي شود.

 


  آثار باستاني :
  ارسنجان داراي گذشته اي ديرين است و بيشتر كتب گذشته همچون فارسنامه ي ناصري ، آثار العجم فرصت الدوله شيرازي ،‌ بستان السياحه زين العابدين صوفي ، دايره المعارف علامه دهخدا و ده ها كتاب ديگر به تفصيل از آن نامه برده اند . تاريخ درست و دقيقي كه بتوان بر آن استناد جست و سال بناي اين شهر را دانست در دست نيست ، به دليل پيدايش آثار باستاني فراوان بعضي از مورخان و باستان شناسان تاريخچه ي آن را به پيش از ظهور اسلام تخمين زده اند و تاريخ بناي اين شهر را به 2500 سال پيش از ميلاد مسيح  دانسته اند . نزديك به 186 اثر تاريخي ثبت شده در فهرست آثار ملي و جاذبه هاي طبيعي ،اين شهرستان را به محل مناسبي براي گردش و تفرج تبديل كرده است . از آثار تاريخي اين شهرستان مي توان به آثار زير اشاره كرد .
تل تيموران : كهن ترين آثار ارسنجان ، تپه باستاني تل تيموران مي باشد كه در 24 كيلومتري شهر ارسنجان و در روستاي كوشك قرار دارد . 


  ايوان قدمگاه : يكي از كهن ترين آثار باستاني ارسنجان است كه به نظر باستان شناسان به ويژه دكتر واند نبرگ بلژيكي مربوط به عهد هخامنشي است . 


قصر منوچهر : آثار باقيمانده از دوره ي ساسانيان است كه بر بالاي كوهي مشرف بر روستاي صالح آباد و دشت توابع ارسنجان قرار دارد و از آن بالا مناظر بديع و زيبايي در برابر چشمان پديدار مي گردد .
مدرسه سعيديه : در سال 1085 هجري ، قمري نيكوكار ارسنجاني حاج سعيدا مدرسه اي با شكوه دراين خطه بنا كرد تاريخ ساخت اين مدرسه با ساخت مدرسه خان شيراز چندان فاصله ي زماني ندارد . در آن روزگار فقط شهر شيراز و ارسنجان داراي مدرسه ي علميه بوده اند و اين نشانگر ديرينگي اين اقليم هنرمند و عالم پرور است . 

 

مسجد جامع : که از يادگارهاي دوره ي صفويه است و هنوز هم در هر وعده از نمازهای یوميه و جمعه، میزبان اهل جماعت است.                                                                                                                                                           

از ديگر آثار مي توان به قلعه ي گچي مربوط به زمان اسماعيليه ،‌ آسياب آبي تل سفيد ، تنوره و برج آسياب ملكشاه و سد دختر نام برد .            

                             
جاذبه های گردشگری
 اطراف ارسنجان را جنگل هاي پسته و بادام کوهی و كوه هاي سر به فلك كشيده با مناظر بديع احاطه كرده اند. از مناظر ديدني ارسنجان مي توان به جنگل هاي طبيعي بناب ،‌ خليل بيگ ، فيجان ، تنگ شكن ، درياچه طشك ،‌ غار ضحاك ،‌ پير با صفا ، تك درخت روييده بر سنگ و   باغ هاي سر سبز شمال ، غرب و جنوب اشاره كرد . پارك جنگلي بناب همواره استراحت گاه صدها مسافر خسته و محل اقامت مشتاقان طبيعت است اردوگاه تربيتي شهيد رجايي در اين پارک جنگلی قرار گرفته است. پارك شهر واقع در ورودي شهر ارسنجان از سمت سعادت شهر(بلوار امام رضا (ع)) و قرار گرفتن در كنار هتل رستوران فرديس وابسته به شرکت تعاونی اعتبار کارکنان شهرداري ارسنجان هر هفته محل تجمع خانواده هاست و گردشگران و مسافران از امكانات آن بهره مي گيرند . درياچه ي طشک در مجاورت دریاچه ی بختگان با منظره ي زيبا و چشم نواز خويش همراه با موسيقي آواز پرندگان مهاجر، ايستگاه مسافراني است كه از خط ساحل آن مي گذرند و چند لحظه اي را به تماشاي آن مي گذرانند . 


                               
  

 ويژگی های اقتصادی:                                                                                                                                                    


   ارسنجاني ها در زمينه هاي گوناگون اقتصادي مانند كشاورزي ، پرورش دام ، تجارت و حمل و نقل جاده ای فعاليت دارند . شهرستان ارسنجان بر خلاف شهرستان هاي مجاوراز نعمت صنعت بهره ي چنداني نبرده است . چند سالی  است كه در كنار كارگاه ها و كارخانه هاي كوچك در اين بخش از اقتصاد ، سرمايه گذاري هايی صورت گرفته است و اميد مي رود ايجاد و گسترش شهرك صنعتي در آينده اي نزديك تعدادي از جوانان جوياي كار را به خود مشغول سازد. بيشتر در آمد مردم اين شهر از كشاورزي و باغداري تأمين مي شود و عشاير منطقه به ويژه در مناطق توابع و گمبان به دامداري و دامپروري مشغول مي باشند.  بافت انواع قالي و قاليچه از سوي زنان و دختران روستايي در روستاهاي دور افتاده رواج دارد و جزيي از درآمدهاي مردمي و صنايع دستي منطقه به شمار مي آيد.

/224224


                            

بچه شیراز
۱۳۹۴/۱۲/۸ ۱۸:۱۲

جانم به ارسنجونمون

پاسخ به این نظر
ناشناس
۱۳۹۴/۱۲/۱۳ ۱۸:۳۹

مشکل اقتصادی شهرستان ارسنجان بیش از همه به نوع نگرش مردم شهر به اهالی روستاهای تابعه بر میگردد ما برای پیشرفت اقتصادی نیاز به استعدادهای درونی خود داریم یکی از دوستان عرض کرده بودند که تمام سرمایه یا به شیراز منتقل میشود یا ماشین سنگین خریده میشود که این خود نوعی منفعت طلبی است که به شخصه با نظر ایشان موافقم بنده سالی یک بار که به شهرم سر میزنم حتی شاهد تغییر کوچک در نمیشوم ولی به فاصله ای که به شهر محل زندگی بر میگردم تغییرات اساسی محسوس است اولین اقدام احداث بنگاههای زود بازده و کارگاههای خانگی است که سرمایه آن متاسفانه یا تامین نمیشود یا افراد با نفوذ آن را جذب میکنند

پاسخ به این نظر
نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
آشنايي با شهرستان ارسنجان