جمعه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 27 2018
عضویت در خبرنامه

سخنی با متولیان فرهنگی شهر:

کم کاری های اربعین امسال را در 28 صفر جبران کنید

۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۲:۰۲ کد مطلب: 743

در غیر این صورت و در صورتی که در روزهای 28 صفر و 30 صفر، دوباره شاهد سکوت در شهر ارسنجان باشیم، باید بپذیریم که متأسفانه برخی نهادهای فرهنگی و به خصوص هیئات های زنجیر زنی و مسوولین آنها، کارایی لازم را در این خصوص ندارند

روز اربعین حسینی(ع) و نحوه بزرگداشت آن، با 10 سال و 20 سال قبل دیگر قابل مقایسه نیست. با اجتماع میلیونی شیعیان در سرزمین نینوا که بدون شکّ بزرگترین اجتماع بشری است، 20 صفر هر سال به مناسبتی بسیار مهم در تقویم ها تبدیل شده است و هر دلداده ی به اهل بیت(س) سعی می کند در حد توان نقشی در بزرگداشت این روز ایفا کند.

 

مردم ولایتمدار و با فرهنگ شهرستان ارسنجان نیز که از دیرباز به مذهبی و پای کار بودن معروف بوده اند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. شهرستان محروم و کم جمعیتی که امسال در رزمایش بزرگ شیعیان جهان، با حضور مستقیم حدود 400 زائر از شهر و صدها زائر از روستاها در سرزمین نینوا، نقش خود را به خوبی ایفا کرد. روز اربعین در روستاهای ارسنجان نیز با برنامه هایی همچون پیاده روی 15 کیلومتری و  عزاداری و یادواره شهدا به شایستگی گرامی داشته شد.

 

اما متأسفانه شهر ارسنجان به عنوان مرکز شهرستان و مرکز ثقل دلداگی ها به اهل بیت(س)، روز اربعین امسال آنچنان که باید رنگ و بوی حسینی نداشت. به جز یکی دو هیأت زنجیر زنی که به صورت محدود به عزاداری پرداختند، محافل عزاداری که در برخی مساجد برپا شد و البته شب شعر ماه ساقی، شاهد هیچ برنامه ی عزاداری آنگونه که در خور این روز بزرگ باشد نبودیم.

 

این وضعیت دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. سابقه ی میزان عزاداری در این روز، حضور صدها نفر از کسانی که معمولاً از ترتیب دهندگان این برنامه ها بودند در پیاده روی نجف تا کربلا، و دلایل دیگر. اما هیچ کدام از این ها توجیه مناسبی برای عدم برگزاری باشکوه مراسم اربعین در شهر ارسنجان با وجود مردمی بافرهنگ و دلسوخته ی خاندان عصمت و طهارت نمی باشد که امیدواریم سال آینده دیگر شاهد چنین وضعیتی نباشیم.

 

اما مهمتر از پرداختن به کم کاری هئیات مذهبی شهر در روز اربعین، تلاش در جهت برگزاری باشکوه مناسبت های پیش رو، یعنی 28 صفر، سالروز وفات پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و همچنین 30 ام صفر، سالروز شهادت امام رضا(ع) می باشد. مناسبت هایی که هریک در خور بزرگداشت و عزاداری باشکوه در شهر مذهبی مثل ارسنجان است.

 

سخن ارسن نیوز در اینجا غیر از مردم پیروی اهل بیت(س)، خطاب به متولیان فرهنگی شهر ارسنجان از جمله شورای هئیات مذهبی، سازمان تبلیغات اسلامی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، سپاه و بسیج، و مخصوصاً مسوولین هیأت های زنجیر زنی شهر است. اشخاص حقیقی و حقوقی که مسوولیت سازماندهی برنامه های عزاداری و بزرگداشت ها، وظیفه مستقیم آن هاست. این عزیزان که زحمات زیادی را در راستای ترتیب دادن برنامه های فرهنگی در مناسبت های مختلف متحمل می شوند، جا دارد با همفکری و برنامه ریزی مناسب، زمینه پاس داشت مناسبت های مهم آخر ماه صفر را نیز در شهر ارسنجان فراهم کنند. پیش نهاد ما به آن ها، ترتیب دادن برنامه ای متمرکز و باشکوه در شهر ارسنجان است که می تواند به صورت یک مراسم عزاداری دسته جمعی با مشارکت تمامی هئیات مذهبی در محلی مثل مصلای نماز جمعه ارسنجان باشد یا هر برنامه دیگری که منجر به حضور پرشور مردم شود تا هم به جلوه ای از دلدادگی مردم این سامان به اهل بیت(س) تبدیل شود و هم به نمایشی باشکوه از وحدت مردم شهر ارسنجان. البته به شرط آنکه نحوه برگزاری آن با رعایت اصول و متانت و وقار باشد نه به نحوی که باعث نارضایتی عموم مردم از مسایلی همچون سبک سینه زنی و مداحی خاص و غیر سنتی (که مورد اعتراض رهبر معظم انقلاب، علما و دلسوزان شیعه می باشد) شود.

 

امیدواریم در چند روز باقی مانده که فرصت مناسبی برای هم فکری در این خصوص است، نهادها و اشخاص ذکر شده، اقدام مناسبی را انجام دهند تا شاهد پاس داشت مناسبت ایام عزاداری مهم پیش رو باشیم. در غیر این صورت و در صورتی که در روزهای 28 صفر و 30 صفر، دوباره شاهد سکوت در شهر ارسنجان باشیم، باید بپذیریم که متأسفانه برخی نهادهای فرهنگی و به خصوص هیئات های زنجیر زنی و مسوولین آنها، کارایی لازم را در این خصوص ندارند و فعالیت آن ها محدود به عزاداری در دهه اول محرم و آن هم فقط در سه یا چهار شب پایانی می شود که به هیچ وجه شایسته نیست.

انتهای پیام/224224

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
کم کاری های اربعین امسال را در 28 صفر جبران کنید