سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 24 2018
عضویت در خبرنامه

ظلم بزرگی که این روزها در حق تاریخِ تمدن ایران می شود!

۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷:۴۹ کد مطلب: 6534


به گزارش ارسن نیوز، پیش از آریاییان تمدن‌های شهر سوخته در سیستان ، تمدن ایلام در شمال خوزستان، تمدن جیرفت در کرمان، و برخی تمدن های دیگر از جمله نقاط تمدنی در سرزمین ایران بوده اند که امروزه تپه های باستانی زیادی از آن ها برجای مانده است. 

 

شهر سوخته نام بقایای دولت شهری باستانی در ایران است که در نزدیکی زابل در استان سیستان و بلوچستان واقع شده‌است. دورهٔ بنای این شهر بزرگ با دوره برنز تمدن جیرفت مقارن است و زروانیان در حدود ۶۰۰۰ سال پیش در این شهر زندگی می‌کرده‌اند. شهر سوخته به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز ثبت گردیده است.

 

 تمدن جیرفت از یافته‌های باستان شناسی است که در استان کرمان در نزدیکی شهر جیرفت  کشف شده است و همچنان توسط تیم‌های چند ملیتی باستان شناسی در دست پژوهش است. این تمدن مربوط به هزارهٔ سوم پیش از میلاد است و این مردم، در دشت خوش آب و هوا و حاصلخیز هلیل رود سکنا داشته‌اند.

  

 

قبل از این تصور می‌شد که کهن‌ترین تمدن جهان در سومر عراق پای گرفته است؛ اما کشف تمدن جیرفت که قدمت آن بین 5000 تا 7000 سال تخمین زده می شود، باعث شد باستان‌شناسان دربارهٔ دانسته‌ها و ادعاهای پیشین خود تجدید نظر کنند.

 

اما اگر منظور عده ای از "تمدن" تشکیل حکومت های فراگیر در منطقه ای باشد، قبل از ظهور هخامنشیان نیز حکومت های این چنینی در ایران وجود داشته اند.

 

 

از آن میان دولت ایلامی ها یا عیلامی‌ها از هزاره چهارم پ.م. تا هزاره نخست پ.م. بر بخش بزرگی از مناطق جنوب غربی پشتهٔ ایران فرمانروایی کردند.

 

 

 

 

 

 

 

به قدرت رسیدن حکومت عیلامیان در شمال دشت خوزستان مهم‌ترین رویداد سیاسی ایران در هزاره سوم پیش از میلاد است. 

 

مادها نیز از جمله حکومت های ایرانی قبل از هخامنشیان بوده اند. هووخشتره اولین پادشاه قدرتمند مادها است که مورخان زمان حکومت او را بین سال‌های ۶۳۳ تا ۵۸۴ پیش از میلاد می‌دانند. او تواناترین شاه ماد و اولین پادشاهی است که یک سلطنت سراسری را در ایران تشکیل داد و ایران را به‌عنوان یک قدرت مهم در جهان آن زمان مطرح کرد. 

 

هووخشتره را باید بنیانگذار واقعی دولت ماد و معمار حقیقی امپراتوری ایرانیان باستان دانست. وی حتی توانست برخی سرزمین‌های دیگر را نیز تصرف کند. حتی عده ای مدعی اند دردوران مادها، زنان به ریاست قبیله و قضاوت نیز می رسیدند و در این حکومت، نظام مادر شاهی جایگزین پدر شاهی شد.


تازه بعد از این است که نوبت به حکومت هخامنشیان و سرسلسله ی آن یعنی کوروش شاه می رسد. وجه تمایز این سلسله، گسترده شدن حوزه جفرافیای تمدن ایرانی است به نحوی که امپراطوری هخامنشیان اولین امپراطوری گسترده ی جهان قلمداد می شود که وسیع ترین قلمرو حکومت های باستانی ایران را دارا بود البته در زمان داریوش شاه نه خود کوروش شاه. و بدیهی است بین "اولین یا سرآغاز" بودن و "بزرگترین یا قدرتمندترین" بودن تفاوت است و همیشه اولین بودن مهم تر بوده است.

 

این گونه است که معرفی کردن دوران کوروش شاه به عنوان سرآغاز تمدن ایرانی و کم کردن چندین هزار سال از سابقه ی تمدن ایران، یا همان عبارت "تمدن 2500 ساله ی ایرانی"، در واقع ظلم بزرگی در حق فرهنگ و تمدن کهن  این سرزمین می باشد که مدعیان آن خواسته یا ناخواسته مرتکب می شوند.

 

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
ظلم بزرگی که این روزها در حق تاریخِ تمدن ایران می شود!