پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 26 2018
عضویت در خبرنامه

مجازات سنگین قاتل پلنگ در ارسنجان

۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۴:۱۱ کد مطلب: 6479


به گزارش ارسن نیوز، متخلفی که اخیرا در منطقه ممنوعه کوه سیاه شهرستان ارسنجان اقدام به شکار یک قلاده پلنگ نموده و لاشه آن را به آتش کشیده بود به 3 سال حبس محکوم شد.

حسن ابراهیمی رییس اداره حفاظت محیط زیست ارسنجان در این خصوص به ارسن نیوز گفت: پس از پی گیری های مستمر این اداره، قاضی شعبه دوم  دادگاه کیفری شهر ارسنجان، این متخلف را به ۳سال حبس تعزیری، ۲ سال محرومیت از حمل سلاح و دو سال محرومیت از حضور در مناطق حفاظت شده استان فارس محکوم کرد.

ابراهیمی افزود: علاوه بر این، پس از قطعی شدن این حکم در مراحل بعدی، این مجرم افزون بر تحمل مجازات تعیین شده، باید تا مبلغ 80 میلیون تومان را نیز به عنوان خسارت وارده به محیط زیست پرداخت نماید.

تیر ماه امسال بود که لاشه سوخته ی یک قلاده پلنگ در منطقه کوه سیاه ارسنجان کشف و پس از تحقیقات مشخص شد، این حیوان توسط یکی از گله داران روستاهای اطراف در اردی بهشت ماه شکار و لاشه ی آن به آتش کشیده شده.

 گونه نادر پلنگ ایرانی یکی از زیر گونه های پلنگ دنیاست که از نظر جثه بزرگترین آنها به شمار می‌رود و در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت و جز جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.

 پلنگ ایرانی بومی غرب آسیا و ایران یکی از مهمترین زیستگاه‌های پلنگ در خاورمیانه می باشد.

کاهش جمعیت پلنگ به دنبال شکار غیر قانونی و استفاده از طعمه مسموم، تخریب زیستگاهای این گونه و تصادفات جاده ای از تهدیدات این گونه ارزشمند محسوب می گردد.

 بیمه پلنگ ایرانی یکی از برنامه ملی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی است که برای مدیریت تعارض این گونه با دامداران در سال ۹۴ تصویب و ابلاغ شده است.

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
مجازات سنگین قاتل پلنگ در ارسنجان