سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 24 2018
عضویت در خبرنامه

فرمانده گردان حمزه سید الشهداء، از نقش ارسنجانی ها در دفاع مقدس می گوید

۴ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۲:۰۰ کد مطلب: 6374


به گزارش ارسن نیوز، پاسدار بازنشسته علی اصغر اثنی عشری فرمانده گردان حمزه سید الشهداء ارسنجان در طول دوران دفاع مقدس است.

به مناسبت هفته دفاع مقدس، به سراغ این رزمنده ی با سابقه شهرستان مان رفتیم تا در نوشتار زیر، گوشه ای از نقش ایثارگران این شهرستان در دفاع مقدس را برایمان شرح دهد: (با تشکر از خواهر نجمه شفیعی)

 

مروری بر نقش سپاه و بسیج و مردم ارسنجان در دفاع مقدس

در همان ابتدای شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران مهر ماه 59، تعداد 18 نفر از پاسداران رسمی و افتخاری به منطقه ی جنوب اعزام و در دفاع از شهر آبادان و جلوگیری از سقوط آن نقش داشتند. در آن مأموریت یک روز بنی صدر به همراه جمعی از فرماندهان و خبرنگاران به خط نیروهای ارسنجان در آبادان آمد، هنگام ظهر بود، برای نیروها عدس پلو آورده بودند، قاشقی از برنج برداشت و جلو دهانش برد پس از گرفتن عکس، غذا را نخورد و برگرداند. بچه ها دوره اش کرده، گله و شکایت از نبود سلاح و مهمات و امکانات کردند و وعده های توخالی او و ترک منطقه را شاهد بودند.

یک روز دیگر 2 فروند هلیکوپتر دشمن که هر روز روی خط خودشان گشت می زدند، اشتباهی بالای سر بچه های ارسنجان آمدند، آن منظره دیدنی بود. نیروها همه ایستاده و به هلیکوپترها تیراندازی می کردند. آن ها دچار نقص فنی شده و مجبور به فرود اضطراری در خط خودشان شدند.

در عملیات ثامن الائمه شکست حصر آبادان، از شهرستان ارسنجان دو گروهان شرکت داشتند و یکی از محورهای حساس کنار کارون به آنان واگذار شده بود که به خوبی عمل کردند و دو دستگاه تانک و نفربر که قصد فراری دادن فرماندهان عراقی را داشتند به غنیمت و سرنشینان آن ها را به اسارت گرفتند.

در آزادسازی بستان حدود 100 نفر از نیروهای ارسنجان شرکت داشتند. در عملیات محرم، بیت المقدس، کربلای 5، والفجر 8، قدس 3 و غرب کشور حضور چشمگیری داشتند و حماسه آفرین شدند.

رانندگان زحمت کش منطقه ی ارسنجان با کامیون های خود نقش به سزایی در منطقه داشتند که نمونه ی آن به اسارت رفتن چند نفر از آن عزیزان می باشد.

کمک های مردمی ارسنجانی ها که به منطقه ارسال می گردید نقش مهمی در تأمین اقلام مورد نیاز رزمندگان داشت. خانم های مؤمنه با پخت نان، دوخت لباس، بسته بندی تنقلات، شستشوی لباس ها و پتوهایی که از منطقه به عقب می فرستادند در این حماسه سهیم بودند و با پیام های خود که در بسته های ارسالی می فرستادند، روحیه ی مضاعفی به نیروها می دادند.

یکی از افتخارات دیگر شهرستان تشکیل گردان حمزه سیدالشهداء و تأمین نیروی آن و حضور قدرتمندانه در عملیات ها و مناطق پدافندی از جمله کردستان و همچنین نیروی توپخانه تیپ امام حسن مجتبی (ع) می باشد. شهرستان ارسنجان بارها از طرف متولیان استان به خاطر اعزام های خوب نیرو و کمک های مردمی و تأمین کامیون مورد نیاز جبهه، مورد تقدیر و تشویق قرار گرفت.

 همه ی این ها به برکت خون شهدا و صبر و استقامت جانبازان عزیز و آزادگان و خانواده های معزز آنان به دست آمد.

                                                                                                 و السلام

                                                                                          علی اصغر اثنی عشری

 

 

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
فرمانده گردان حمزه سید الشهداء، از نقش ارسنجانی ها در دفاع مقدس می گوید