اخبار-تیغ تحریم به فضای کسب و کار اینترنتی رسید/ قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر پیگیری و اقدام مقتضی

دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶,Feb 19 2018
عضویت در خبرنامه

اپل داران به دردسر افتادند؛

تیغ تحریم به فضای کسب و کار اینترنتی رسید/ قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر پیگیری و اقدام مقتضی

۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۹:۲۴:۵۳ کد مطلب: 6149

این روزها در حالی‌که تعداد استارت‌آپ‌ها در ایران به بیش از 400 شرکت رسیده‌ به ناگاه کاربران ایرانی با پیامی مبنی بر عدم میزبانی اپل از اپلیکیشن‌هایی ایرانی مواجه می‌شوند.

به گزارش ارسن نیوز، این روزها در حالی‌که تعداد استارت‌آپ‌ها در ایران به سرعت در حال افزایش و اکنون به بیش از 400 شرکت رسیده است،‌ به ناگاه کاربران ایرانی با پیامی مبنی بر عدم میزبانی اپل از اپلیکیشن‌هایی ایرانی مواجه می‌شوند. در واقع بعد از آن که رسانه‌های خارجی به توانایی استارت‌آپ‌های ایرانی اذعان کردند، تحریم‌های آمریکا وارد فاز مجازی شد و تیغ تحریم به فضای کسب و کار اینترنتی رسیده و آمریکا اپلیکیشن‌هایی مثل اسنپ، دی جی کالا و شرکت‌هایی مهم اینترنتی ایران را که در اَپ استور وابسته به اَپل عرضه می‌شد را مسدود کرده است.

حذف یک‌باره اپلیکیشن‌های ایرانی از سیستم عامل آی‌او‌اس

همچنین شرکت اپل بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی را از لیست تنها عرضه کننده اپلیکیشن‌های مربوط به سیستم عامل آی‌او‌اس (IOS) را حذف کرده است. هر چند اپل این اقدام را از ماه‌ها قبل و بعد از ارائه نکردن آپدیت‌های جدید به بهانه پرداخت‌های درون برنامه‌ای شروع کرده بود اما حالا به حذف برنامه‌های پرطرفدار روی آورده است. برنامه‌هایی که در وانفسای تحریم با تکیه بر دانش جوانان ایرانی به جایی رسیدند که بسیاری از کارشناسان بین‌المللی توانایی استارت‌آپ‌های ایرانی را تحسین می‌کردند و حال توانایی و دانش ایرانی در فضای بی‌مرز کسب و کارهای اینترنتی و راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها هدف جدید تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

پاسخ اپل به اعتراض استارت‌آپ‌های ایرانی

شرکت اپل در پاسخ به اعتراضات استارت‌آپ‌ها و توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های ایرانی در بیانیه‌ای گفته است: «در راستای قوانین تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اَپ‌استور اَپل نمی‌تواند برنامه‌های ایران مربوط به گوشی‌های آیفون را در خود جای دهد یا اقدام به توزیع آنها کند. همچنین این شرکت نمی‌تواند با برنامه‌نویسان ایرانی داد و ستد داشته باشد».

ضرورت جلوگیری از قاچاق گوشی‌های اپل

هر چند این غول‌ نرم‌افزار و سخت‌افزاری جهان سنگ بزرگی پیش پای استارت‌آپ‌های جوان ایرانی نهاده است اما این موضوع برای کاربران ایرانی تازگی ندارد. چرا که سال‌هاست طعم تلخ تحریم‌های ناعادلانه آمریکایی و اروپا را چشیده و حالا هم در گاز زدن به سیب شرکت اپل تلخی دیگری را تجربه می‌کند تا مثل همیشه به مدد هوش و ذکاوت خود راهی برای فرار از تحریم بیابد. البته این موضوع از جهتی بر ضرورت جلوگیری از قاچاق گوشی‌هایی همچون اپل تاکید دارد و از سویی فراهم‌سازی بستری برای فعالیت استارت‌آپ‌های ایرانی را مورد تاکید و اهمیت قرار می‌دهد.

10 میلیون ایرانی، کاربر فعال در استفاده از اپلیکیشن‌ها

بر اساس آمار بازار محصولات اپل در ایران از مجموع بازار شرکت‌های حوزه خلیج فارس بزرگ‌تر است هر چند این بازار به صورت غیر رسمی و با قاچاق شکل گرفته است. حال شرکت اپل با بی‌توجهی به بیش از ده میلیون کاربر ایرانی این برنامه‌ها که از استارت‌آپ‌های پرکاربرد در ایران است را از دسترس خارج کرده است. این روزها خلع استفاده از این برنامه‌ها در کنار خلع حمایت از فناوری داخلی را به روشنی می‌توان احساس کرد و گویی قرار نیست آب خوش از گلوی استارت‌آپ های ایرانی پایین برود! با این وصف باید منتظر ماند و دید آیا محصول محدود کردن دانش و استارت‌آپ‌های ایرانی سیب شیرین قابل گاز زدنی در سبد بازار موبایل ایران باقی می‌گذارد؟

قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اقدام مقتضی

گفتنی است، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به تحریم‌ جدید آمریکا در فضای کسب و کار اینترنتی ایران، ضمن غیر منطقی خواندن این موضوع معتقد است: این اقدام شرکت آمریکایی به دلیل تحریم‌های بانکی است که بر اساس آن 11 درصد گوشی‌های همراه امکان استفاده از اپلیکیشن‌های ایرانی را ندارد. البته در اسرع وقت با همکاری وزارت امور خارجه در این زمینه اقدام مقتضی انجام خواهد گرفت.

به گزارش شیرازه، امروزه استارت‌آپ‌ها از مهمترین عوامل توسعه اقتصادی و فناوری هر کشور به حساب می‌آیند و با توجه به اینکه بازار 80 میلیون نفری ایران پتانسیل عظیمی برای فعالیت دارد، این اقدام مدیران اپل موجب کند شدن نبض حیات استارت‌آپ‌های ایرانی و ضربه جدی بر این بخش نوپای اقتصاد کشور خواهد شد‌.
 

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
تیغ تحریم به فضای کسب و کار اینترنتی رسید/ قول وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر پیگیری و اقدام مقتضی