سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 24 2018
عضویت در خبرنامه

کاهش ایجاد اشتغال جدید در ارسنجان + نمودار

۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۳:۱۸ کد مطلب: 5849


به گزارش ارسن نیوز، در قانون برنامه ی پنجم توسعه که سال 94 به اتمام رسید و تا پایان سال 95 تمدید شد، ماده ای در خصوص حمایت از کارفرمایانی که اشتغال جدید ایجاد میکنند گنجانده شده بود.

طبق بند "و" ماده 80 برنامه ی پنجم، کارفرمایانی که تحت شرایطی نسبت به ایجاد اشتغال جدید اقدام می نمودند، از معافیت مستقیم حق بیمه سهم کارفرما برخوردار می شدند که از 20% حقوق در سال اول برنامه شروع و تا 10% آن شامل میشد.

از جمله شرایط برخورداری از امتیاز این قانون، جذب نیرو از طریق موسسات کاریابی و عدم کاهش تعداد نیروهای بیمه شده ی کارگاه از یک سال قبل تا زمان درخواست کارفرما بود.

به دیگر سخن این معافیت و در واقع کمک مالی مستقیم تنها در صورتی به کارفرما اختصاص می یافت که واقعاً ردیف یا ردیف های شغلی جدیدی ایجاد می کرد.

 از طرف دیگر کارفرمایانی که شرایط بهره مندی از این مزایا را داشتند، به هر صورت از آن استفاده می کردند تا در کاهش هزینه های ماهیانه ی آن ها موثر باشد.

با توجه به موارد فوق، آمار مربوط به تعداد نیروهایی که طبق این ماده ی قانونی استخدام شده اند، با درصد زیادی نماینگر اشتغال جدید و واقعی ایجاد شده در هر شهرستان، استان و کشور در طول 6 سال اجرای برنامه پنجم توسعه می باشد.

آن هم در شرایطی که این روزها ارائه ی آمارهای متضاد، متناقض و شک برانگیز به خصوص در مورد اشتغال و بیکاری، سوژه ی محافل سیاسی و رسانه هاست.

در شهرستان ارسنجان، تنها یک موسسه کاریابی از سال 92 آغاز به کار نموده است که کارفرمایان ارسنجانی برای استفاده از مزایای بند "و" ماده 80، باید از طریق این موسسه نیروهای مورد نظر خود را به تأمین اجتماعی معرفی می کردند.

آمار اخذ شده از این موسسه، به خوبی نشان می دهد که تعداد نیروهای بکار گیری شده طبق این ماده یا همان میزان اشتغال جدید و واقعی ایجاد شده در ارسنجان، هر سال نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

 

 

البته باید در نظر داشت که تعدادی زیادی از نیروهای کار بیمه شده طی این مدت، از قبل در گارگاه مربوطه مشغول به کار بوده اند بدون اینکه بیمه شده باشند. بنابرین می توان گفت آمار واقعی تر اشتغال جدید طی این سال ها در ارسنجان، کمتر از اعداد نشان داده شده در نمودار فوق هم می باشد.

در کنار این موارد، از دست دادن شغل که گریبانگیر عده ای از نیروهای شاغل در شهرستان به دلیل رکود شدید و بی سابقه اقتصادی طی این سال ها را هم باید در نظر داشت تا عمق وضعیت نابسامان اشتغال در ارسنجان بهتر دیده شود.

محمد
۱۳۹۶/۱۰/۱۲ ۱۶:۲۸

باسلام...مشکل اصلی بیکاری جوانان شهرستان عدم دلسوزی و کفایت و کارآمدی مسوولین شهرستان میباشد....

پاسخ به این نظر
ناشناس
۱۳۹۶/۱۰/۱۷ ۱۸:۲۵

مسولین ی فکری بکنید لطفا مردم به نان شب هم محتاج هستند

پاسخ به این نظر
نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
کاهش ایجاد اشتغال جدید در ارسنجان + نمودار