سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵,Jan 24 2017
عضویت در خبرنامه

یادداشت:

تصورات اشتباه در مورد حجاب

۲۲ تير ۱۳۹۳ - ۹:۵۳:۳۷ کد مطلب: 523

خوشبختانه، شهرستان ارسنجان نسبت به بسیاری از شهرستان های هم طراز، در این مورد وضعیت مناسبی دارد و هنوز هم بدحجابی نگاه سنگین و معترضانه ی اغلب مردم و حتی جونان را در پی خواهد داشت

21 تیر ماه سال 1314، روزی بود که عمّال رضاشاه پهلوی به حرم مطهر رضوی حمله و مردمی را که در اعتراض به دستور کشف حجاب، در مسجد گوهرشاد تحصن کرده بودند به خاک و خون کشیدند. واقعه ای تاریخی که گفته می شود چندهزار نفر از مردم طی ساعت ها درگیری به شهادت رسیده یا مجروح شدند. به همین مناسبت 21 تیر ماه در تقویم ما به عنوان روز حجاب و عفاف نامیده شده است و چند سالی است که در این روز، فعالیت ها و برنامه های مختلفی به اجرا در می آید به خصوص اینکه در سال های اخیر شاهد بروز ناهنجاری هایی در این خصوص هستیم.

خوشبختانه، شهرستان ارسنجان نسبت به بسیاری از شهرستان های هم طراز، در این مورد وضعیت مناسبی دارد و هنوز هم بدحجابی نگاه سنگین و معترضانه ی اغلب مردم و حتی جونان را در پی خواهد داشت. اما این دلیل نمی شود که چشم مان را بر روی مختصر ناهنجاری هایی که اخیراً شاهد آن هستیم ببندیم و مطالبه گری مردم و مسوولین در برابر هنجار شکنان و نکوهش این دسته از افراد، ضروری به نظر می رسد. ما در این مجال اندک قصد داریم به برخی تصورات اشتباه در خصوص حجاب و عفاف بپردازیم و مختصری در مورد هریک سخن بگوییم:

 

حجاب، فقط در اسلام آمده است.

حجاب بانوان در ایران، ریشه در تاریخ کهن این سرزمین دارد و حتی قبل از اسلام نیز، زنان ایرانی مظهر حجب و حیا بوده اند، به طوری که تقریباً در هیچ نگاره ی باستانی این سرزمین، تصویر زنان و دختران عریان و نیمه عریان وجود ندارد. ضمن اینکه لزوم رعایت حجاب و عفاف دستور تمامی ادیان الهی و حتی برخی فرقه های عرفانی است.

 

حجاب فقط پوشاندن بدن است.

بر خلاف تصور عده ای که حجاب را فقط پوشیده بودن می دانند، حجاب به معنای دارا بودن پوشش مناسب از هر لحاظ یا به تعبیر احادیث بر تن نداشتن لبس شهرت است. یعنی هرگونه پوششی که سبب انگشت نما شدن شود، بد حجابی محسوب می شود که در این خصوص رنگ ها، طرح ها، و حتی جنس پارچه و چسبنده یا فاخر بودن لباس نیز مهم است.

 

حجاب فقط مختص بانوان است.

داشتن پوشش مناسب، هم برای خانم ها و هم برای آقایان لازم است. همان گونه که پوشش نامناسب یک خانم، برای برخی آقایان سبب تحریک و بر هم خوردن آرامش می شود، پوشش نامناسب یک مرد یا پسر جوان و نوجوان نیز می تواند سبب تحریک و برهم خوردن آرامش جنس مخالف شود. لباس هایی تنگ و بدن نما با رنگ های تیره، آستین های بیش از حد کوتاه، یقه های باز و دارای عبارات و تصاویر نا متعارف، بر تن یک پسر جوان، نوعی هنجار شکنی و صد البته کسر شأن برای یک مرد محسوب می شود. از طرف دیگر هم، هرگونه نقص یا مشکلی در پوشش را لزوماً نباید بد حجابی تلقی کرد و توجه به میزان شدت و ضعف بد حجابی در افراد مختلف هم لازم است.

 

حجاب وظیفه ای بر دوش زنان، فقط برای حفظ آرامش مردان است.

گاهی شنیده می شود که برخی منتقدان حجاب، آن را وظیفه و دردسری برای بانوان می دانند که برای حفاظت مردان از گناه تکلیف شده است. در صورتی که این فقط یکی از نتایج رعایت حجاب است و فلسفه ی حجاب، در واقع حفاظت از خود بانوان در برابر نگاه ها و در نتیجه خطرات شومی است که از جانب افراد سست عنصر، صادر می شود. اینکه بانوان معترض باشند که چرا ما باید حجاب داشته باشیم تا مردان گناه نکنند، مثل این است که بگوییم چرا ما باید پول و اشیای با ارزش خود را حفاظت کنیم تا دزدان دزدی نکنند!

 

ترویج حجاب و عفاف فقط وظیفه مردم و یا فقط وظیفه ی حکومت اسلامی است.

یکی از جنبه های حساس و بحث بر انگیز حجاب و عفاف، معرفی متولی اصلی ترویج آن است. عده ای وظیفه ی اصلی را به دوش حکومت اسلامی دانسته و عده ی دیگری، این وظیفه را فقط به دوش مردم و جامعه دانسته و حکومت اسلامی و دولت را فاقد وظیفه ای در این خصوص می دانند که هردو اشتباه و نوعی یکسویه نگری محسوب می شود. هرچند ریشه و خاستگاه حجاب و عفاف در اصل خانواده ها و خود مردم می باشند اما آموزش، پشتیبانی از اقدامات فرهنگی، فراهم کردن شرایط تولید لباس های مناسب و متنوع، و برخورد پلیسی و قضایی با مروجین بد حجابی و نجات جوانان هنجار شکن به عنوان قربانیان اقدامات آنان، وظایف مهمی است که بر دوش حکومت اسلامی است.

 

مبارزه با بدحجابی فقط مقابله با بدحجاب هاست.

بی شک یکی از اصلی ترین دلایل رشد بد حجابی ها، به تأخیر افتادن یا ترس از به تأخیر افتادن ازدواج است! با توجه به بالارفتن سن ازدواج که هم معلول اوضاع اقتصادی و هم نتیجه ی اوضاع و احوال فرهنگی جامعه است، دختران و پسران یکی از راه های بالابردن شانس ازدواج موفق خود را، نمایش جذابیت های ظاهری شان برای جنس مخالف می دانند و عده ای هم به همین دلیل اما با نیّت آسان کردن ارضای خود از راه های غیر از ازدواج دست به چنین کاری می زنند. اما همانگونه که فقر و گرسنگی توجیه بالا رفتن از دیوار مردم نیست، ترس از تأخیر در ازدواج نیز توجیه بدحجابی نیست هرچند با هر دوی این علت ها باید مقابله ی جدی شود. ضمن اینکه هم پسران و هم دختران با هر طرز فکری، ترجیح می دهند شریک زندگی خود را از میان افراد عفیف و سنگین انتخاب کنند و اتفاقاً بدحجابی و بد سابقه بودن فرد از نظر عفّت و پاکدامنی، شانس ازوداج به موقع و موفق را کاهش می دهد! بنابرین مقابله با موانع فرهنگی و اقتصادی ازدواج به موقع جوانان، اصلی ترین راه مبارزه با بدحجابی است.

 

البته مواردی همچون لزوم طراحی لباس های زیبا و متنوعی که منطبق با معیارهای شرعی و عرفی و در عین حال راحت و ارزان باشد به خصوص برای بانوان، آشنا کردن جوانان و نوجوانان دختر و پسر با نتایج شوم عدم رعایت حجاب و عفاف، برخورد محترمانه و منطبق بر چارچوب های تعیین شده از سوی شرع مقدس اسلام با جوانانی که قربانی تبلیغات سوء شده اند و برخورد بدون اغماض با مروجین و تسهیل کنندگان ناهنجاری های اخلاقی، بالا بردن سطح کمی و کیفی تولیدات فرهنگی نظیر فیلم و سریال و مطالب جذاب با هدف مقابله با رسانه ها و شبکه های ماهواره ای و اینترنتیِ مروج ناهنجاری ها، و پرهیز از سیاسی کاری ها، از دیگر الزاماتی است که برای جلوگیری از کمرنگ شدن ارزش های اخلاقی و معنوی در بین جوانان این کشور و به تبع آن شهرستان ما، باید به مرحله ی اجرا درآید. البته این ها حرف هایی که همیشه زده شده و می شود تا باشد که در عمل چه رخ دهد!

 

همسو.............
۱۳۹۳/۴/۲۲ ۱۰:۱۰

كس غنجه پنهان شده در برگ را نچيد/ از بي حجابي است اگر عمر گل كم است. جالب بود

پاسخ به این نظر
حرف حساب ...
۱۳۹۳/۴/۲۲ ۱۳:۱۴

نکته ایی که باعث تاسف هست و همیشه ذهن من رو به خودش مشغول کرده اینه که مسوولان شهرستان که خودشون دستی بر اتش دارن و از متولیان و الگوهای حجاب و عفاف شهرستان هستن وضعیت ظاهری و حجاب پسرها و دخترهاشون واقعا زننده است ... فلانی مسوول حراست فلان اداره هست یا بوده و حالا بایذ وضعیت حجابش رو دید ... فلانی صف اول مسجد جامع هستش ولی متاسفانه دختر و پسرش ... با دقت کردن روی این افراد فقط و فقط به این نتیجه رسیدم که عامل اصلی تربیت غلط هست و اجبار کردن بچه ها به حجاب بدون روشن کردن دقیق فرزندان در مقوله حجاب ... این موضوع در کشورمون ده ها بار ثابت شده که با زور و تحکم و اجبار و افراط نمیشه مسایل فرهنگی رو حل و فصل نمود ...

پاسخ به این نظر
جوان همشهری
۱۳۹۳/۴/۲۳ ۸:۵۴

حرف حساب عزیز بر عکس دیگر نظرات و کامنت هایی که درج کرده بودین با این نظرت موافقم بشدت و برام سوال بود که فلان آقای محترم که هم مسجد جامعی هست هم شغل مهم تربیت و آموزش بچه های جامعه رو به عهده داره و از خانواده متشخصی هم هست تو جامعه هم هم در عمل و هم در ظاهر به اخلاص و خوبی و ... مشهوره چطور میشه که فرزندانش تو جامعه اینجور ظاهر میشن و دیگر مشکلات که در خفا انجام دادن بماند و متاسفانه از این افراد در سطح شهر به تعداد زیاد وجود دارن و بارها افسوس خوردم که چرا فرزندان این عزیزان که واقعا با جان و دل دارن خدمت میکنن اینطوری میشن جالبه " اخیرا" خانم یکی از این افراد رو دیدم متوجه شدم که مشکل از کجاست و اینجاست که اسلام ، ائمه اطهار و بزرگان دین بارها تذکر دادن که در انتخاب همسر دقت کنید و همسری انتخاب کنید که هم کفو از همه لحاظ با شما باشه ؛ چه از لحاظ فرهنگی ، چه از لحاظ تربیت و فرهنگ ، چه از نظر مادیات و سطح زندگی و تحصیلات و فقط به ظاهر و خوش بر و رویی طرف نچسبیم . شاید یک گل ظاهرش خیلی خوب باشه ولیکن وقتی به ریشه اون نگاه میکنیم میبینیم در فاضلاب و کثافات رشد پیدا کرده و دختر های و پسر های زیادی رو میشناسم که ظاهر شون ، تحصیلات ، اخلاق و ... مورد پسند هست در ظاهر اما از خانواده بد نام و با درآمدهای شبه ناک و بعضا" حرام ارتزاق میکنن و حالا اگر اون فرد مقابل چه آقا یا خانم هرچی هم که از خانواده از اصل و نصب دار و با فرهنگ و در تلاش برا درآوردن روزی حلال باشه نتیجه ای مثبت عایدش نمیشه بلکه تا چند نسلش گرفتار مشکل خواهد شد


ناشناس
۱۳۹۳/۴/۲۴ ۱۷:۱۷

هر فرد می تواند در مورد حجاب و پوشش خود (البته نه پوشش زننده) تصمیم آزادانه بگیرد و ارتباطی به نظر دیگران ندارد.

پاسخ به این نظر
بانوی ایرانی
۱۳۹۳/۴/۲۴ ۱۹:۰۹

با سلام خدمت خوانند گان محترم از مدیر محترم سایت به خاطر انتخاب موضوع حجاب تشکر میکنم با این حالی که موضوع بسیار بحث برانگیز است و تا حدی حق مطلب ادعا شده است. مطمئناٌ هیچ زن مومن و اصیل و خانواده داری دوست ندارد انگشت نما باشد و وقتی در جامعه حضور دارد زیر تیغ نگاههای هرزگان باشد. من از حضور در سطح شهر بسیار متفرم!!!!!!!!!!!!!! دلیلش چیست؟ فقط به خاطر تعریف غلط و دیدگاه سطحی و شاید بتوان گفت از روی جهل و نادانی برخی افراد به ظاهر مومن و متعصب!!!!!!!!!!!!!!!! تنها دلیل رفتار این گونه افراد هم این است که حجاب را چادر میدانند حتی اگر به جای پوشیدن دور کمر پیچیده شود حجاب در نگاه این افراد یعنی هر گونه لباس میخواهی بپوش هر نوع آرایش میخواهی داشته باش هر نوع کفش یا جوراب یا حتی بدون جوراب باش اما کافی است تکه ای پارچه به دور خود بپیچی حتی اگر به اندازه تورهای تزیینی نازک باشد من مانتو می پوشم و به نوع پوشش خود هم افتخار میکنم و ایمان دارم حجابم از برخی از افرادی که به ظاهر چادر میپوشند بسیار کاملتر است اما متاسفانه به خاطر دیدگاه برخی از افراد و تعریف نهادی شده در نظر آنها از حجاب- برای جزیی ترین کار که مجبور باشم به خیابان بروم بسیار زجر میکشم که نگاه برخی افراد این گونه است کاش فرهنگ خود را بازبینی کنیم گاهی برخی افراد فکر میکنند من دانشجویی از شهر دیگر هستم که به اینجا آمده ام فکر میکنند این شهر را نمیشناسم با نکاهشان میخواهند بفهمانند اینجا شهری است مذهبی و تو چه بد کردی که مانتو و مقنعه پوشیدی باید چادر دور کمرت بپیچی مخصوصا آقایان لطفا لطفا لطفا لطفا لطفا نگاه و دیدگاهتان را به حجاب اصلاح کنید

پاسخ به این نظر
مادر ایرونی
۱۳۹۳/۴/۲۵ ۱۵:۵۸

با سلام و ممنون از مطلب حجاب توی این زمونه تر و خشک با هم میسوزن من خودم به عنوان یک زن ایرانی و یک مادر واقعا با دیدن بعضی از خانوما با پوشش زننده احساس تاسف میکنم ولی این بی انصافیه که تمیز بودن و شیک بودن رو به حساب بد حجابی گذاشت چرا معتقدیم که هر کس چادریه با حجابه بر عکس هر چی قره زیر چادره چه بسا خانومایی هستن که مانتو های تنگ و کوتاه و بدن نما و ساپورت میپوشن و یک چادر گلدار نازک سر میکنن و میان بیرون ولی هستند افرادی هم که با مانتو شلوار و کاملا پوشیده و متناسب با عرف جامعه بیرون میان حالا کدو با حجاب تره؟قضاوت با شما همه ی اینا بر میگرده به فرهنگ ما

پاسخ به این نظر
شورابی
۱۳۹۴/۴/۱ ۵:۱۶

حجاب باید با عفت و وقار همراه باشه وگرنه ارزشی ندارد

پاسخ به این نظر
ناشناس
۱۳۹۴/۵/۷ ۱۵:۲۳

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
تصورات اشتباه در مورد حجاب