پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 26 2018
عضویت در خبرنامه

یادداشت:

تصورات اشتباه در مورد حجاب

۲۲ تير ۱۳۹۳ - ۹:۵۳:۳۷ کد مطلب: 523

خوشبختانه، شهرستان ارسنجان نسبت به بسیاری از شهرستان های هم طراز، در این مورد وضعیت مناسبی دارد و هنوز هم بدحجابی نگاه سنگین و معترضانه ی اغلب مردم و حتی جونان را در پی خواهد داشت

21 تیر ماه سال 1314، روزی بود که عمّال رضاشاه پهلوی به حرم مطهر رضوی حمله و مردمی را که در اعتراض به دستور کشف حجاب، در مسجد گوهرشاد تحصن کرده بودند به خاک و خون کشیدند. واقعه ای تاریخی که گفته می شود چندهزار نفر از مردم طی ساعت ها درگیری به شهادت رسیده یا مجروح شدند. به همین مناسبت 21 تیر ماه در تقویم ما به عنوان روز حجاب و عفاف نامیده شده است و چند سالی است که در این روز، فعالیت ها و برنامه های مختلفی به اجرا در می آید به خصوص اینکه در سال های اخیر شاهد بروز ناهنجاری هایی در این خصوص هستیم.

خوشبختانه، شهرستان ارسنجان نسبت به بسیاری از شهرستان های هم طراز، در این مورد وضعیت مناسبی دارد و هنوز هم بدحجابی نگاه سنگین و معترضانه ی اغلب مردم و حتی جونان را در پی خواهد داشت. اما این دلیل نمی شود که چشم مان را بر روی مختصر ناهنجاری هایی که اخیراً شاهد آن هستیم ببندیم و مطالبه گری مردم و مسوولین در برابر هنجار شکنان و نکوهش این دسته از افراد، ضروری به نظر می رسد. ما در این مجال اندک قصد داریم به برخی تصورات اشتباه در خصوص حجاب و عفاف بپردازیم و مختصری در مورد هریک سخن بگوییم:

 

حجاب، فقط در اسلام آمده است.

حجاب بانوان در ایران، ریشه در تاریخ کهن این سرزمین دارد و حتی قبل از اسلام نیز، زنان ایرانی مظهر حجب و حیا بوده اند، به طوری که تقریباً در هیچ نگاره ی باستانی این سرزمین، تصویر زنان و دختران عریان و نیمه عریان وجود ندارد. ضمن اینکه لزوم رعایت حجاب و عفاف دستور تمامی ادیان الهی و حتی برخی فرقه های عرفانی است.

 

حجاب فقط پوشاندن بدن است.

بر خلاف تصور عده ای که حجاب را فقط پوشیده بودن می دانند، حجاب به معنای دارا بودن پوشش مناسب از هر لحاظ یا به تعبیر احادیث بر تن نداشتن لبس شهرت است. یعنی هرگونه پوششی که سبب انگشت نما شدن شود، بد حجابی محسوب می شود که در این خصوص رنگ ها، طرح ها، و حتی جنس پارچه و چسبنده یا فاخر بودن لباس نیز مهم است.

 

حجاب فقط مختص بانوان است.

داشتن پوشش مناسب، هم برای خانم ها و هم برای آقایان لازم است. همان گونه که پوشش نامناسب یک خانم، برای برخی آقایان سبب تحریک و بر هم خوردن آرامش می شود، پوشش نامناسب یک مرد یا پسر جوان و نوجوان نیز می تواند سبب تحریک و برهم خوردن آرامش جنس مخالف شود. لباس هایی تنگ و بدن نما با رنگ های تیره، آستین های بیش از حد کوتاه، یقه های باز و دارای عبارات و تصاویر نا متعارف، بر تن یک پسر جوان، نوعی هنجار شکنی و صد البته کسر شأن برای یک مرد محسوب می شود. از طرف دیگر هم، هرگونه نقص یا مشکلی در پوشش را لزوماً نباید بد حجابی تلقی کرد و توجه به میزان شدت و ضعف بد حجابی در افراد مختلف هم لازم است.

 

حجاب وظیفه ای بر دوش زنان، فقط برای حفظ آرامش مردان است.

گاهی شنیده می شود که برخی منتقدان حجاب، آن را وظیفه و دردسری برای بانوان می دانند که برای حفاظت مردان از گناه تکلیف شده است. در صورتی که این فقط یکی از نتایج رعایت حجاب است و فلسفه ی حجاب، در واقع حفاظت از خود بانوان در برابر نگاه ها و در نتیجه خطرات شومی است که از جانب افراد سست عنصر، صادر می شود. اینکه بانوان معترض باشند که چرا ما باید حجاب داشته باشیم تا مردان گناه نکنند، مثل این است که بگوییم چرا ما باید پول و اشیای با ارزش خود را حفاظت کنیم تا دزدان دزدی نکنند!

 

ترویج حجاب و عفاف فقط وظیفه مردم و یا فقط وظیفه ی حکومت اسلامی است.

یکی از جنبه های حساس و بحث بر انگیز حجاب و عفاف، معرفی متولی اصلی ترویج آن است. عده ای وظیفه ی اصلی را به دوش حکومت اسلامی دانسته و عده ی دیگری، این وظیفه را فقط به دوش مردم و جامعه دانسته و حکومت اسلامی و دولت را فاقد وظیفه ای در این خصوص می دانند که هردو اشتباه و نوعی یکسویه نگری محسوب می شود. هرچند ریشه و خاستگاه حجاب و عفاف در اصل خانواده ها و خود مردم می باشند اما آموزش، پشتیبانی از اقدامات فرهنگی، فراهم کردن شرایط تولید لباس های مناسب و متنوع، و برخورد پلیسی و قضایی با مروجین بد حجابی و نجات جوانان هنجار شکن به عنوان قربانیان اقدامات آنان، وظایف مهمی است که بر دوش حکومت اسلامی است.

 

مبارزه با بدحجابی فقط مقابله با بدحجاب هاست.

بی شک یکی از اصلی ترین دلایل رشد بد حجابی ها، به تأخیر افتادن یا ترس از به تأخیر افتادن ازدواج است! با توجه به بالارفتن سن ازدواج که هم معلول اوضاع اقتصادی و هم نتیجه ی اوضاع و احوال فرهنگی جامعه است، دختران و پسران یکی از راه های بالابردن شانس ازدواج موفق خود را، نمایش جذابیت های ظاهری شان برای جنس مخالف می دانند و عده ای هم به همین دلیل اما با نیّت آسان کردن ارضای خود از راه های غیر از ازدواج دست به چنین کاری می زنند. اما همانگونه که فقر و گرسنگی توجیه بالا رفتن از دیوار مردم نیست، ترس از تأخیر در ازدواج نیز توجیه بدحجابی نیست هرچند با هر دوی این علت ها باید مقابله ی جدی شود. ضمن اینکه هم پسران و هم دختران با هر طرز فکری، ترجیح می دهند شریک زندگی خود را از میان افراد عفیف و سنگین انتخاب کنند و اتفاقاً بدحجابی و بد سابقه بودن فرد از نظر عفّت و پاکدامنی، شانس ازوداج به موقع و موفق را کاهش می دهد! بنابرین مقابله با موانع فرهنگی و اقتصادی ازدواج به موقع جوانان، اصلی ترین راه مبارزه با بدحجابی است.

 

البته مواردی همچون لزوم طراحی لباس های زیبا و متنوعی که منطبق با معیارهای شرعی و عرفی و در عین حال راحت و ارزان باشد به خصوص برای بانوان، آشنا کردن جوانان و نوجوانان دختر و پسر با نتایج شوم عدم رعایت حجاب و عفاف، برخورد محترمانه و منطبق بر چارچوب های تعیین شده از سوی شرع مقدس اسلام با جوانانی که قربانی تبلیغات سوء شده اند و برخورد بدون اغماض با مروجین و تسهیل کنندگان ناهنجاری های اخلاقی، بالا بردن سطح کمی و کیفی تولیدات فرهنگی نظیر فیلم و سریال و مطالب جذاب با هدف مقابله با رسانه ها و شبکه های ماهواره ای و اینترنتیِ مروج ناهنجاری ها، و پرهیز از سیاسی کاری ها، از دیگر الزاماتی است که برای جلوگیری از کمرنگ شدن ارزش های اخلاقی و معنوی در بین جوانان این کشور و به تبع آن شهرستان ما، باید به مرحله ی اجرا درآید. البته این ها حرف هایی که همیشه زده شده و می شود تا باشد که در عمل چه رخ دهد!

 

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
تصورات اشتباه در مورد حجاب