سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵,Jan 24 2017
عضویت در خبرنامه

بررسی ابعاد خشکسالی در شهرستان(3):

تصاویر تکان دهنده از زلزله ی خاموش در ارسنجان

۱۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۰۸:۲۵ کد مطلب: 495

برداشت بيش از حد مجاز از منابع آب زيرزميني، عامل اصلي ايجاد فرونشست در بيشتر دشت‌هاي ايران باشد که همچون سرطان آرام و بي صدا گسترش مي‌يابد

در ادامه ی مطالب مربوط به  بررسی ابعاد خشکسالی در ارسنجان، عکس ها و اطلاعاتی مربوط به یکی از پیامدهای خشکسالی یا همان زلزله ی خاموش را که مهندس نجفی مسوول اداره ی منابع آب ارسنجان در پاسخ به سوالات ارسن نیوز در اختیارمان گذاشته اند را به مخاطبین عزیز ارائه می کنیم:

 

یکی دیگر از پدیده‌های مخاطره‌آمیزي که درسال‌های اخیر در اکثر نقاط دنیا و ایران اتفاق است پدیده فرونشست زمین است که در اثر عوامل طبیعی و انسانی رخ می‌دهد. عوامل طبیعی نظیر تکتونیک، آتشفشان‌ها و گسل‌ها و... غیرقابل پیش‌بینی هستند، اما فعالیت‌های انسانی نظیر تخلیه منابع آب زیرزمینی، معادن و ذخایر گازی تاثیر بسزایی در وقوع این پدیده دارد که می‌توان آن ها را با برنامه‌ریزی کنترل کرد. فرونشست پديده‌اي است که در اثر آن شکست هایی در سطح زمين به صورت تدريجي و در برخي موارد به طور ناگهاني ظاهر مي شود و بر روي الگوي جريان‌هاي زيرزميني و سطحي، تغيير کيفيت آب‌هاي زيرزميني، تغيير شکل سطح زمين، سيل‌خيزي منطقه و پيشروي آب دريا‌ها به سمت خشکي‌ها در نواحي ساحلي نیز تاثیر دارد. به طوري که اين تغييرات و عوامل خسارات جدي به مناطق شهري، صنعتي و کشاورزي وارد مي‌کنند.

 البته در بين عوامل موثر در ايجاد فرونشست، برداشت بيش از حد مجاز از منابع آب زيرزميني، عامل اصلي ايجاد فرونشست در بيشتر دشت‌هاي ايران باشد که همچون سرطان آرام و بي صدا گسترش مي‌يابد. خطر فرونشست بر اثر افت آب‌هاي زيرزميني يک خطر جهاني است و در مقياس جهاني مورد توجه قرار گرفته است. حالت تصاعدي اين پديده به دهه‌هاي اخير مربوط مي‌شود که درست مصادف با اوج صنعتي شدن و شهرنشيني و پمپاژ بي‌رويه از آب هاي زيرزميني است. افزایش استحصال آب‌های زیرزمینی در طی چند دهه گذشته گرچه سبب افزایش تولیدات کشاورزی شده است ولی خسارات جبران‌ناپذیری نیز در بر داشته است که فرونشست زمین از جمله پیامدهای آن می‌باشد. کشور ما نیز از این پدیده مسثثنی نبوده و در اکثر دشت‌های کشور من‌‌جمله دشت هاي شهرستان ارسنجان با این پدیده روبرو هستیم وبدليل نشست سفره هاي آب زيرزميني حالت اوليه خود را از دست داده ومي توان گفت كه جبران ناپذير است و پيامدهاي اين پديده به ويژه وقتي فرونشست زمين در يك منطقه به طور يكسان توزيع نشده باشد خطرناك مي باشد.

 

(روستای کمال آباد)

 

(روستای قلاتخوار)

 

(منطقه مومن آباد روستای قلاتخوار)

 

(روستای دهبید)

 

(روستای علی آباد سالار)

 

(روستای قلاتخوار)

 

(روستای کمال آباد)

 

(منطقه کمر زرد بین روستاهای بکهدان و صالح آباد)

 

(روستای کمال آباد)

 

مطالب مرتبط:

بررسی ابعاد خشکسالی در شهرستان(2):

افت شدید سطح آب های زیرزمینی ارسنجان + اعداد

 

از خشکسالی تا ازدواج، در نماز جمعه ی این هفته ی ارسنجان

 

بررسی ابعاد خشکسالی در شهرستان:

تعریف و معیارهای علمی زلزله خاموش

 

ادامه خشکسالی در شهرستان:

زنگ خطری که باران سنج های ارسنجان به صدا درآورده اند!

 

انتهای پیام/224224

هادی رضایی
۱۳۹۳/۳/۱۹ ۱۱:۵۱

ضمن تشکر از درج این خبر مهم، باید بیان کرد که بحران آب مهمترین بحران و معضل شهرستان می باشد که با توجه به پیش بینی هایی که می شود اگر از هم اکنون جلوی ضرر را نگرفت، شاید یکی دو سال دیگر خیلی دیر شده باشد، و کم کم زمینه ای به وجود می آید که مردم خانه و کاشانه خود را رها کنند و به شهر های دیگر مهاجرت کنند. متاسفانه این فاجعه همانطور که بیان کردید آنقدر خاموش است که مردم متوجه آن نیستند.

پاسخ به این نظر
ناشناس
۱۳۹۳/۳/۱۹ ۱۲:۰۸

باسلام مسئولین عزیزدست از آمارهای الکی بردارید کاغذ بازی بگذارید کنار حداقل فکر زمین باغ خودتان باشید که خشک نشن اگه این جور پیش بره باید اب از کشورهای دیگه وارد کنیم که امریکا اب تحریم می کند.

پاسخ به این نظر
ناشناس
۱۳۹۳/۳/۱۹ ۱۶:۴۶

با سپاس از اطلاع رسانی مفیدتان چرا شما با مردم، در این زمینه مصاحبه نمی کنید؟ مصاحبه با مردم قطعاً در بالا بردن سطح آگاهی آنها نسبت به مشکلات و معضلات شهر و روستای محل زندگیشان مؤثر خواهد بود.

پاسخ به این نظر
کاوه
۱۳۹۳/۳/۱۹ ۱۷:۲۰

لطفا اطلاع رسانی کنید.

پاسخ به این نظر
سجاد جعفری
۱۳۹۳/۳/۱۹ ۱۸:۰۰

مدیر محترم سایت خبری ارسنجان واقعا خسته نباشی دمت گرم که دغدغه ارسنجان رو داری سایتت هم خوب جذاب شده ممنون

پاسخ به این نظر
دکتراللهیار خادمی
۱۳۹۳/۳/۱۹ ۱۸:۵۵

سلام باتشکر خشکسالی هم در نظر بگیرید

پاسخ به این نظر
ghr.najafi@yahoo.com
۱۳۹۳/۳/۲۱ ۸:۰۶

سلام .در قسمت های 1و2 در خصوص خشکسالی مسائلی بیان شده است.


ناشناس
۱۳۹۳/۳/۲۰ ۱۰:۲۰

سلام ضمن تشکر از اطلاع رسانی شما روایت شده وقتی مردم گناه های جدید مرتکب می شوند بلایای جدید نیزدامنگیرشان می شود و... شاید یکی از دلایل نیز عدم رعایت تقوی در عروسی ها باشد که متاسفانه مثل سرطانی آرام وبی صدا کم کم همه گیر وعادی میشود بعضی از عکاس ها وفیلم بردارها فقط فکر منافع خودشان هستند ذره ای دغدغه اسلام عزیز رو ندارن اللهم عجل لولیک الفرج

پاسخ به این نظر
گلناز
۱۳۹۳/۳/۲۱ ۱۲:۴۹

خدا کند خشکسالی به روستای مهریون نرسد

پاسخ به این نظر
ناشناس
۱۳۹۳/۳/۲۱ ۲۱:۵۸

سلام امر به معروف و نهی از منکر فراموش شده فساد غوغا میکنه خدا رحم کند

پاسخ به این نظر
علی ارسنجانی
۱۳۹۳/۳/۳۰ ۱۱:۱۸

بی مدیریتی مسولین چنین روزگاری به سر این منطقه اورده است

پاسخ به این نظر
احسان
۱۳۹۳/۴/۷ ۱۲:۱۰

نمیشه همه چیز راگردن مسوولین انداخت خیلی از کشاورزان هم مقصرند عدم اجرای آبیاری نوین .اضافه برداشت ها وکشت محصولات که به آب زیاد احتیاج دارد اجاره کردن زمین های اطراف .توجه نکردن به اخطارها ادارات آب وجهادکشاورزی وپافشاری کردن ومراجعه مکرربه ادارات در زمان خشکسالی برای کف شکنی وجابجایی وعدم توجه به نظر کارشناسان


خلیل محمودی
۱۳۹۳/۴/۱۱ ۱۵:۰۱

شوره های خاک را با دستان پینه بسته و سرمازده اش پاک می کند ، اما شوری اشک ردی بر گونه های استخوانیش گذاشت ، کویر دلش را به راحتی نمی تواند پاک کند. زمینش بایر و رها شد ، خانه کوچکی را که با هزاران امید و آرزو ساخته بود رو به ویرانی رفت ، بساط اندکش را جمع کرد تا بلکه در شهر بتواند کارگری کند و لب تشنه و گرسنه فرزندانش را نبیند. شوری آب برکت زمینش را گرفت ، این زمین ، زمینی بود که از نوجوانی روی آن کار کرد ، پدر آن را به او بخشید ، از سبزی این زمین جان گرفته بود ، خانه و زندگی تشکیل داد ، بچه هایش روی این زمین راه رفتن را یاد گرفتند ، اما هنوز باور نمی کند که این زمین الان قصی القلب شده باشد و همه چیزش را بگیرد شهرستان ارسنجان در منطقه معتدل و نیمه خشک قرار دارد و از 26 هزار هکتار اراضی زراعی و سه هزار و 100 هکتار اراضی باغی برخوردار است. خشکسالی های متوالی 25 رشته قنات شهرستان را خشکانده ، از دو هزار و 500 حلقه چاه ، 600 حلقه خشک شده ، چشمه سارهایی که تامین کننده آب کشاورزی منطقه بوده از بین رفته اند. بدلیل مجاورت شهرستان با دریاچه بختگان و خشک شدن این دریاچه ، هجوم آب شور به دشت توابع ، موجب بایر شدن10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شده است. بسیاری از منابع آب شهرستان بدلیل پایین آمدن کیفیت آب غیر قابل استفاده شده اند به گونه ای که در بیش از 30 روستا کشاورزی از بین رفته و مردم ساکن اشتغال خود را از دست داده اند. متاسفانه ارسنجان تبدیل به شهرستانی مهاجر فرست شده ، برخی روستاها بدلیل خشکسالی درآمد و کار خود را از دست داده اند و مجبور به مهاجرت به دیگر شهرستانها شده اند. مسئولین تدبیری بیندیشند که فردا دیر است.

پاسخ به این نظر
نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
تصاویر تکان دهنده از زلزله ی خاموش در ارسنجان