چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 25 2018
عضویت در خبرنامه

پاسخ بخشدار مرکزی در خصوص وضعیت دفن زباله ها:

برخي خطر زباله ها را از خطر اورانيوم بيشتر مي دانند!

۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۰:۴۲ کد مطلب: 476

بزرگترين مشکل نبود سايت متمرکز دفن و بازيافت است. متأسفانه در شهر و بخش مرکزي ارسنجان، آن چنان مردم را از زباله ترسانده اند که برخي خطر زباله ها را از خطر اورانيوم بيشتر مي دانند! در حالي که اين گونه نيست و اگر بازيافت زباله به درستي انجام شود نه تنها مشکل ساز نخواهد بود بلکه درآمد زا بوده و منطقه اي که زباله هاي تر در آنجا دفن شود به مرور خاک تقويت شده اي خواهد داشت و به همين خاطر است که زباله را طلاي کثيف مي نامند

هفته قبل در مطلبی به وضعیت امحای زباله در ارسنجان پرداختیم و وعده دادیم پاسخ مسوولان در این خصوص را جویا و به اطلاع مخاطبان خواهیم رساند. در این جا پاسخ مهندس اسداله اسکندری، بخشدار مرکزی ارسنجان به سوالات ارسن نیوز را خدمت مخاطبان عزیز عرضه نموده و منتظر پاسخ شهردار ارسنجان نیز خواهیم بود:

 

 

با سلام، وضعيت امحاي زباله ها در حوزه استحفاظي جناب عالي در حال حاضر چگونه است؟

ضمن سلام خدمت شما و مخاطبان محترم پایگاه خبری تحلیلی ارسن نیوز، از زمان ورود اين جانب به بخشداري، مشکل زباله ها يک چالش جدي بوده است، قبل از آن، کل زباله هاي روستاهاي بخش مرکزي با 3 خودرو جمع آوري و در سايت دفن زباله هاي شهرداري امحا مي شد، حدود يک سال بعد در نتيجه ي مشکلاتي که براي شهرداري ايجاد شد، ادامه ی اين روند غير ممکن و تلاش شد محل مناسب تري براي دفن زباله با همکاري شهرداري و بخشداري مشخص شود که جايي در منطقه موسوم به "کفّه مياق" با انجام تمامي استعلامات و مراحل قانوني مشخص شد که شهرداري نيز مبلغي بالغ بر 130ميليون تومان در آن جا هزينه کرد اما متأسفانه به دليلي برخي جوسازي ها، کارشکني ها و تبعات اجتماعي، ادامه ی کار در آنجا متوقف شد. در حال حاضر 13 سايت زباله در روستاهاي بخش مرکزي وجود دارد که زباله های جمع آوری شده در این مکان ها دفن می گردد.

 

آيا استعلامات و موارد قانوني در مورد محل هاي فعلي دفن زباله در روستاهاي مختلف صورت گرفته است؟

 فقط سايت دفن زباله دهستان شوراب مصوب و قانوني است و عمل دفن در آن جا به طور مناسب صورت مي گيرد و در مورد بقيه ی سایت ها، با مساعدت ادارات مربوطه، مراحل قانونی در حال انجام می باشد که البته براي خود من نیز رضايت بخش نيست و اگر يک مکان مشخص با لحاظ شدن تمامي جوانب براي اين کار مشخص شود بسيار مناسب خواهد بود.

 

در کدام روستاها وضعيت جمع آوري و دفن زباله نامناسب است؟

در خصوص جمع آوري با تلاشي که صورت گرفت و جذب 14 خودروي جمع آوري زباله براي روستاهاي ارسنجان، رضايت نسبي وجود دارد و در خصوص دفن نيز با توجه به نبود محل مناسب، در قسمتی از دهستان خبریز، جمع آوری و دفن زباله با مشکلاتی روبرو است که پیگیر حل آن می باشیم.

 

چه اقداماتي در خصوص مواردي همچون تفکيک از مبدأ و بازيافت زباله در حوزه استحفاظي شما صورت گرفته است و چرا اين موارد اجرا نمي شود؟

نزديک به يک سال با کمک بخش خصوص قصد داشتيم کارگاه بازيافت زباله را در منطقه احداث کنيم که ظرفيت بازيافت تمام زباله هاي شهرستان را داشت و نه تنها اين مشکل را حل مي کرد بلکه درآمد زايي هم براي روستاها داشت و پس از طي مراحل قانوني، عمليات احداث گارگاه شروع شد و شرکت تعاونی دهیاران ارسنجان حدود 9 ميليون تومان هزينه کرده بود که عده اي در اثر بي اطلاعي و يا تحريک افراد خاص شبانه به تاسيسات هجوم برده و آن را تخريب کردند که در نتيجه سرمايه گذار از ادامه کار منصرف شد و تلاش هاي ما نيز بي ثمر ماند.

درخصوص تفکيک از مبدأ در حال حاضر در دو روستا به صورت پايلوت در شرف انجام مي باشد که اين جانب از دهياران مي خواهم که در اين خصوص اهتمام بيشتري داشته باشند و  کيسه هاي زباله با رنگ های مختلف را در اختيار مردم قرار دهند تا تفکيک از مبدأ عملاً آغاز شود.

 

براي جمع آوري، حمل و امحاي زباله در حوزه استحفاظي خود با چه چالش هايي مواجه هستيد؟

بزرگترين مشکل نبود سايت متمرکز دفن و بازيافت است. متأسفانه در شهر و بخش مرکزي ارسنجان، آن چنان مردم را از زباله ترسانده اند که برخي خطر زباله ها را از خطر اورانيوم بيشتر مي دانند! در حالي که اين گونه نيست و اگر بازيافت زباله به درستي انجام شود نه تنها مشکل ساز نخواهد بود بلکه درآمد زا بوده و منطقه اي که زباله هاي تر در آن جا دفن شود به مرور خاک تقويت شده اي خواهد داشت و به همين خاطر است که زباله را طلاي کثيف مي نامند. اگر اين مشکل حل شود با وجود شرکت تعاوني دهياران که خوشبختانه عملکرد قابل قبولی داشته، ما قادر خواهيم بود با فروش خودروهاي اضافي حمل زباله و خرید ماشین آلات مکانیزه حمل زباله نسبت به جمع آوری، حمل و امحای زباله های بخش مرکزی به صورت متمرکز اقدام نماییم.

 

به نظر شما علل اصلي اين وضعيت چيست و چه راه حل هايي بايد در اين خصوص دنبال شود؟

متأسفانه در گذشته با وجود محدود بودن ارسنجان از نظر زمين، در بحث واگذاري عرصه هاي منابع طبيعي، به نحوي عمل شده است که زمين آزاد براي ايجاد سايت به راحتي يافت نمي شود اما با وجود این، اگر تبعات اجتماعي و ديدگاه های نامناسب وجود نداشت اين مشکل به نحوي حل مي شد، در حال حاضر هرجايي را که مشخص مي کنيم، مردم مانع مي شوند! به عنوان مثال در خصوص سايت "کفه مياق" تمام مراحل قانوني انجام شده بود اما مخالفت هاي مردم اجازه ادامه کار را نداد و حتي حاضر نيستند زباله هاي دهستان خودشان(خبريز) هم در آن جا دفن شود. راه حل اين مسأله اين است که ديدگاه ها اصلاح  و اعتماد مردم جلب شود که اين وظيفه به دوش اعضاي شوراهاي اسلامي است و بايد ابعاد اين مساله را براي مردم تبيين کنند که اگر دفن به نحو صحيح انجام شود هيچ گونه مشکلي براي منطقه ايجاد نخواهد شد. در واقع اصلي ترين عنصر هماهنگي بين مردم و مسوولين شوراها هستند و چون اعضاي شوراها افراد مورد قبولي هستند و مردم از آنان حرف شنوي دارند، از آنان خواهش ميکنم در اين خصوص به وظيفه خود عمل کنند البته از تلاش هاي اعضای شوراهای دوره ی قبل و فعلی و همچنین مسوولین ادارات مرتبط تشکر مي کنم و اميدوارم با همیاری همه، بتوانيم به وضعیت بهتری برسیم.

 

محل دفن زباله های دهستان شوراب:

(در اینجا عمق مناسب، فنس کشی کامل و دفن مرتب، مانع از پراکندگی زباله ها در اطراف شده است)

 

 

مطالب مرتبط:

حمله ی لشکر زباله ها به طبیعت ارسنجان!

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
برخي خطر زباله ها را از خطر اورانيوم بيشتر مي دانند!