پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 26 2018
عضویت در خبرنامه

بررسی ابعاد خشکسالی در شهرستان:

تعریف و معیارهای علمی زلزله خاموش

۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۷:۲۴ کد مطلب: 451

خشكسالی بر خلاف دیگر بلایای طبیعی به آرامی آغاز می شود. موذیانه پیشروی كرده و بیرحمانه قلع و قمع می كند

هفته قبل خبری را منتشر کردیم مبنی بر کاهش 45 درصدی بارندگی سال زراعی جاری در ارسنجان نسبت به مدت مشابه سال قبل که به معنای ادامه خشکسالی با شدت بیشتر در سال جاری است.

با توجه به تأثیرپذیری زیاد اقتصاد ارسنجان از خشکسالی، بر آن شدیم تا با جزئیات بیشتر به این موضوع مهم بپردازیم و با طرح سوالات زیر، از اداره منابع آب شهرستان ارسنجان خواستیم تا اطلاعات مورد نیاز را در اختیارمان قرار دهند:

 

  1. تعریف علمی از خشکسالی چیست؟
  2. آیا میزان خشک سالی با شاخص خاصی سنجیده می شود؟ (مثلاً کم زیاد بحرانی)
  3. وضعیت کلی شهرستان از این نظر چگونه است؟
  4. وضعیت منابع آب شهرستان به صورت کلی چگونه است؟
  5. وضعیت منابع زیر زمینی و افت آن در چند سال اخیر چگونه است؟ (مثلاً جدولی در خصوص میزان افت سالیانه وجو دارد؟)
  6. چند حلقه چاه مجاز در سطح شهرستان داریم و میزان دبی آن ها چگونه است؟
  7. چند حلقه چاه غیر مجاز در بازه های زمانی مختلف مسدود گردیده است؟ (آیا جدولی وجود دارد؟)
  8. چه اقداماتی از نظر سازمان مطبوع شما تخلف محسوب می شود تا مردم از آن ها پرهیز کنند؟
  9. وضعیت پروژه آب رسانی از سد سیوند چگونه است؟
  10. آیا آماری از کل مجوزهای صادر شده در ارسنجان از ابتدا تا کنون وجود دارد؟              

 

مهندس نجفی مسوول اداره ی منابع آب ارسنجان پاسخ بخشی از سوالات فوق را بیان کرد که در قالب چند مطلب به مخاطبان عزیز ارائه می شود:   

 

 

تعریف علمی از خشکسالی:       

یکی از چالشهایی که امروزه بشر با آن روبرو است، مسئله تغییر اقلیم و مشکلات ناشی از آن می باشدوکشور ماایران از نظر اقلیم یک کشور خشک و نیمه خشک محسوب می شود و در کمربندي خشک جهان قرار قرار گرفته است و خشكی جز, فطرت و صفت ذاتی آن است و خشكسالی نیز به عنوان یك عارضه موقت هر چند سال یكبار در این مناطق حادث می شود و در نتیجه مشكلات خاص این مناطق را حادتر می نمایدخشکسالی یکی از مهم‌ترین بلایای طبیعی تأثیرگذار در بخش کشاورزی و منابع آب می‌باشد که‌ فراوانی آن به‌ویژه در مناطق خشک و نیمه‌خشک کشور بسیار زیاد است.کمبود بارش اثرات متفاوتی را بر کشاورزی،منابع آب‌های سطحی،آب‌های زیرزمینی،رطوبت خاک و جریان رودخانه‌ها به جای‌ می‌گذارد. پدیده خشكسالی متأسفانه طی اعصار و قرون گذشته همواره در كشور ما رخ داده و آثار و پیامد های نامطلوب خود را بر ساكنین كشور تحمیل نموده است. به تعبیری می توان گفت كه تاریخ كشور ما با وقوع خشكسالی های وحشتناك عجین بوده است ازحدود 40 بلای طبیعی كه در كشورهای در حال توسعه وجود دارد, ۲۱ مورد آن در ایران اتفاق می افتد كه خشكسالی به دلیل گستردگی و تبعات كوتاه مدت و بلند مدت اقتصادی, اجتماعی و زیست محیطی از مهمترین آن ها محسوب می شود. خشكسالی بر خلاف دیگر بلایای طبیعی به آرامی آغاز می شود. موذیانه پیشروی كرده و بیرحمانه قلع و قمع می كند.آب و هوا و منابع آب، جزءنیازهاي لاینفک بشردر تمام قرون بوده و تمام جوانب زندگی انسان بطور مستقیم و غیرمستقیم با فرآیند هاي اقلیمی در ارتباط می باشدداستان حضرت یوسف كه در آیات ۴۳ تا ۴۹ سوره یوسف به پیش بینی قریب الوقوع رخداد خشكسالی، در روزگاران قدیم از جمله مواردی هستند كه مشخص می كنند انسان از دیرباز به این عامل اقلیمی توجه بسیار داشته است. هر چند بسیاری از مردم خشكسالی را پدیده ای تصادفی و نادر می دانند, ولی خشكسالی از ویژگی های طبیعی و شرایط جوی است كه تقریباً در تمام نواحی با مشخصات متفاوت اتفاق می افتد باید بپذیریم كه خشكسالی برای كشور ما حادثه ای مترقبه است بنابر این برای مقابله با پدیده خشكسالی لازم است, مدیریت ریسك را جایگزین مدیریت بحران كرد و با یك برنامه ریزی اصولی به مقابله یا همزیستی با این پدیده بپردازیم

با توجه به تعاریف مختلفی كه از خشكسالی در منابع مختلف ارائه شده است این نكته قابل توجه است كه در اكثر این تعاریف عنصر بارش به عنوان یك مشخصه اصلی از این تعاریف ذكر شده است. به عبارتی, مهمترین عنصر در تعیین خشكسالی یك منطقه بارش می باشد كه مقدار آن را از منطقه ای به منطقه دیگر فرق می كند.از بین تعاریف خشکسالی تعریفی که مقبول تر ومنطقی تر نیز می با شد عبارت است از اینکه خشکسالی را می توان معلول یک دوره شرایط خشک غیرعادی دانست که به اندازه کافی دوام داشته باشد تا عدم تعادل در وضعیت هیدرولوژی یک ناحیه ایجاد شود. خشكسالي در علوم وديدگاههاي مختلف تعاريف مختلفي داردوبعضا خشكسالي براساس شاخص هاي علمي طبقه بندي مي كنند كه  يكي از آنها عبارتند از حاد،شديد،متوسط وضعيف ويا ازديدگاه هاي مختلف تعاريف مختلفي دارد.

 

 

١-دیدگاه هواشناسی :

هواشناسان  این خشکسالی را اصلي­ترين نوع خشكسالي به شمار مي­آورند. خشكسالي هواشناسي زماني حادث مي­شود كه ميزان بارندگي در بازده زماني معين كمتر از میانگین بارش و کمتر از حد معمول که منجر به تغییر الگوی آب وهوایی می گردد،تعریف کرده اند .بنابراین خشکسالی ازنظرهواشناسی اساساً به حالتی از خشکی ناشی از کمبود بارندگی اطلاق میشود .

 

٢- دیدگاه اقلیم شناسی:

ازدیدگاه اقلیم شناسان خشکسالی یک پدیده طبیعی است که در اثر تغییرات الگوههای آب وهوایی ناشی از کاهش نزولات جوی کمتر از حد معمول خود به خود به وجود می آید و ادامه آن موجب عدم تعادل اکولوژیکی و هیدرولوژیکی می شو د.

 

٣-دیدگاه هیدروژئولوژیکی:

از دیدگاه هیدروژئولوژیست ها خشکسالی زمانی اتفاق می افتد که سطح تراز ذخایر آبهای سطحی و زیر زمینی از حد معمول خود پایین تر باشد..اگر رخداد خشكسالي هواشناسي ادامه پيدا كند، مي­توان انتظار وقوع خشكسالي هیدروژئولوژیکی را داشت. خشكسالي هيدرولوژيكي حاصل كاهش منابع آب (افت سطح آب­هاي زيرزميني و رودخانه­ها وخشك شدن چشمه­ها و كاريزها) در يك دوره زماني معين می باشد

بنابراین معیار هیدرولوژیک نمی تواند اولین نشانگر خشکسالی باشد زیرا زمانی که کمبود بارش اتفاق بیفتد بعد از مدتی این کاهش در آبهای سطحی وزیرزمین منعکس خواهد شد.لذا در حال حاضر ما در شهرستان شاهد خشكسالي هیدروژئولوژیکی نيز هستيم.

 

۴- دیدگاه کشاورزی :

از دیدگاه کشاورزی زمانی که رطوبت خاک از نیاز واقعی محصول کمتر باشد و منجر به خسارت در محصول شود خشکسالی اتفاق افتاده است.خشکسالی کشاورزی معمولاً بعد از خشکسالی هواشناسی وقبل از خشکسالی هیدرولوژیک اتفاق میافتد وکشاورزی معمو لاًاولین بخش اقتصادی است که تحت تأثیر خشکسالی قرار میگرد.

 

5- دیدگاه اجتماعی و اقتصادی:

از دیدگاه اجتماعی و اقتصادی خشکسالی یعنی پس از يك دوره طولاني مدت خشكسالي هواشناسي وهيدولوژيكي،‌اثرات اجتماعي و اقتصادي آن موجب كاهش توليدات كشاورزي و مهاجرت­هاي گسترده مي­شود وکمبودآب برای نیازهای بشر موجب نابهنجاریهای اجتماعی و اقتصادی شود.

 

ادامه دارد...

 

اخبار مرتبط:

زنگ خطری که باران سنج های ارسنجان به صدا درآورده اند!

 

 

انتهای پیام/224224

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
تعریف و معیارهای علمی زلزله خاموش