سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶,Feb 20 2018
عضویت در خبرنامه

«آن مرد زنده است»؛ روایت زندگی ۳۰ ساله مادر شهید با صدای پسرش

۲۷ دي ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۳:۲۰ کد مطلب: 4468

کارگردان برگزیده دفاع مقدس و نامزد جایزه شهید آوینی با اشاره به اینکه درباره دفاع مقدس کم فیلم ساخته شده است، گفت: «آن مرد زنده است» روایت مادر شهیدی است که ۳۰ سال با صدای پسرش از خواب برمی‎خیزد و زندگی می‎کند.

به گزارش ارسن نیوز، علی نیکومنش، با بیان اینکه دفاع مقدس برههای از تاریخ این سرزمین است که کمتر در قالب هنر و به ویژه فیلم درآمده است، اظهار داشت: برخی معتقدند که جنگ تمام شده اما هنوز در زندگی پدران و مادران شهید نکاتی است که میتواند سوژه ساخت یک اثر هنری شود پس هنوز میتوان از دفاع مقدس سخن گفت.

وی با بیان اینکه نوع و زاویه نگاه به دفاع مقدس در تهیه آثار هنری بسیار مهم است، گفت: آثاری که درباره دفاع مقدس ساخته شده کم است و هنوز بسیاری از زوایای دفاع مقدس وجود دارد که امکان تبدیل شدن به فیلم، نمایشنامه و تئاتر را دارد.

نیکومنش درباره مستند «آن مرد زنده است»، افزود: این فیلم در قالب مستند داستانی و در 20 دقیقه به زندگی مادر شهید ایرج بسطام میپردازد که 30 سال با صدای ضبط شده فرزندش از خواب برمیخیزد و زندگی میکند، این فیلم 2 شخصیت دارد که برای نقش مادر از مادر شهید بسطام استفاده شده و نوه خانواده بسطام هم نقش شهید را بازی میکند.

نامزد جایزه شهید آوینی درباره سوژه فیلم بیان کرد: شهید بسطام پیش از شهادت وصیتنامه خود را بر روی یک نوار ضبط میکند و در آنجا شهادت و مفقود الجسد شدن خود را پیشبینی میکند، پس از شهادت نوار به دست مادر شهید میرسد و از آن زمان مادر هر روز صبح به صدای ضبط شده گوش میدهد و با آن زندگی میکند.

وی با بیان اینکه این فیلم مستند ظرف 3 روز فیلمبرداری شد، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات در روند ساخت فیلم نابازیگر بودن بازیگران به ویژه مادر شهید بود که پس از 30 سال ذکر خاطرات شهید و دیدن وسایلی مانند کیف و لباس شهید گویی داغ از دست دادن فرزندش را زنده میکرد.

نیکومنش در پاسخ به این سوال که چرا در ژانر دفاع مقدس کمتر کارهای هنری و فاخر ساخته میشود، گفت: بخشی به هنرمندان بازمیگردد که باید در این عرصه وارد شوند و نگاه هنرمندانه داشته باشند و بخشی نیز به نهادها و ادارات بازمیگردد که باید حمایت بیشتری کنند.

 
منبع: تسنیم
نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
«آن مرد زنده است»؛ روایت زندگی ۳۰ ساله مادر شهید با صدای پسرش