چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 25 2018
عضویت در خبرنامه

اگر در فضاي مجازي مورد کلاهبرداري ، اخاذي قرا گرفتيم چه کنیم

۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۷:۱۶ کد مطلب: 4210

اگر در فضاي مجازي مورد کلاهبرداري ، اخاذي ، هتک حيثيت و ... قرار گرفتيد ابتدا لازم است اقدام به جمع آوري مستندات نماييد و در اين خصوص مي توانيد از مستندات مورد نياز اسکرين شات (عکس صفحه) تهيه نماييد.

به گزارش ارسن نیوز، به نقل از شیرازه،

جرائم رايانه اي روز به روز گسترده تر مي شود که اين امر باعث بروز مشکلات زيادي براي افراد گرديده است.

اين موضوع ممکن است براي هر فردي در فضاي مجازي پيش بيايد که اگر در فضاي مجازي مورد کلاهبرداري ، اخاذي و ... قرار گرفتيد مي‌توانيد به‌ صورت قانوني دنبال حق و حقوقتان باشيد.

پليس فتا، پس از ارائه شكايت از سوي شاكي خصوصي ‌يا از طريق شكايت مدعي‌العموم اين امكان را خواهد يافت تا به درخواست شما رسيدگي كند اما لازم است نکاتي را قبل از شکايت رعايت نماييد.

1- جمع آوري مستندات

اگر در فضاي مجازي مورد کلاهبرداري ، اخاذي ، هتک حيثيت و ... قرار گرفتيد ابتدا لازم است اقدام به جمع آوري مستندات نماييد و در اين خصوص مي توانيد از مستندات مورد نياز اسکرين شات (عکس صفحه) تهيه نماييد. مستندات مي تواندشامل متن هاي تبادل شده در شبکه هاي اجتماعي ، صفحات اينترنتي ، هر نوع شماره تلفن يا شماره حساب و... باشد.

2- موارد را سريعا به پليس فتا اعلام نماييد.

در صورت هرگونه کلاهبرداري و يا مورد سوء استفاده قرار گرفتن در فضاي مجازي سريعا با پليس فتا تماس گرفته تا کارشناسان اين پليس راهنمايي هاي لازم را در اختيار شما قرار دهند.

3- با متهم يا متهمان ارتباط برقرار ننماييد

در اکثر موارد مشاهده شده است بعد از اينکه از قرباني کلاهبرداري و يا سوء استفاده مي شود، قربانيان سعي دارند با فرد کلاهبردار و اخاذ ارتباط برقرار نمايند که اين امر موجب کلاهبرداري هاي بيشتر و سوء استفاده هاي ديگر مي گردد .

4- در صورت برداشت هاي غير مجاز و کلاهبرداري هاي اينترنتي سريعا رمز کارت بانکي خود را تغيير دهيد.

اگر از حساب شما به صورت غيرمجاز برداشت شد، قبل از هر کاري ابتدا رمز کارت خود را تغيير دهيد که باعث برداشت هاي بيشتر از حساب شما نگردد.

5- سعي نكنيد متهم يا متهمان را تحريك نماييد.

در بيشتر مواقع مشاهده شده است که افراد پس از قرباني شدن در فضاي مجازي شروع به تهديد و تحريک متهم يا متهمين مي نمايند که اين امر باعث مشکلات بيشتري براي افراد قرباني مي گردد.

در نهايت پليس فتا از هموطنان درخواست ميکند در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک آن را از طريق سايت پليس فتا به آدرس Cyberpolice.ir و ايميل : fars_fata@police.ir و يا تلفن هاي :-2183925-2183921-2183919-071 گزارش نمايند.

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما: