يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶,Mar 18 2018
عضویت در خبرنامه

ارسنجان و مدیریت جهادی(1)/سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

امیدوار به افزایش اشتغال در ارسنجان طی سال 93 هستیم

۶ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۹:۲۳ کد مطلب: 405

به نظر ما بخش عمده ای از تحولی که باید ایجاد شود به خود مردم شهرستان برمی گردد. این با اصول سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی هم سازگار است. البته انتظار داریم تصمیمات اقتصادی دولت و مجلس در سطح کلان کشور، در ارسنجان هم تأثیر گذار باشد. ما امیدوار به افزایش سطح اشتغال شهرستان در سال 93 هستیم.

همان طور که وعده داده بودیم، برای بررسی ابعاد "مدیریت جهادی" به سراغ مسوولین ارسنجان خواهیم رفت.

از آن جا که به اذعان همگان، مهمترین معظل اقتصادی شهرستان ارسنجان، بیکاری است، در اولین روز کاری سال، به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسنجان مراجعه کرده و گفتگویی را با علی رضا کریمی سرپرست این اداره ترتیب دادیم که ما حصل آن به مخاطبان عزیز ارائه می شود:

 

آقای کریمی با سلام و تبریک سال نو، آیا برآوردی از میزان بیکاری در شهرستان دارید؟

طبق اعلام موسسه کاریابی کام بخش که زیر نظر این اداره فعالیت می کند، در سال گذشته تعداد 103 نفر با تخصص و تحصیلات مختلف به عنوان کارجو ثبت نام نموده اند که با احتساب پرونده های باقی مانده از سنوات قبل این تعداد به 373 نفر می رسد. این در حالی است که در کل سال گذشته 51 نفر از آنان از طریق کاریابی به کارفرمایان معرفی و مشغول به کار شده اند. این آمار رسمی و دقیق ماست که از طریق این موسسه اعلام می شود و کسانی که در کاریابی ثبت نام نمی کنند و همچنین کسانی را که از طرق دیگر مشغول به کار می شوند را باید به این آمار افزود. البته با استعلاماتی که موسسه کاریابی از شعبه ی سازمان تأمین اجتماعی انجام داده است، مشخص گردیده که71 نفر هم از طرق دیگر در کارگاه های مختلف شهرستان مشغول به کار شده اند.

 

به نظر شما راه حل ساده و فوری تر برای حل معظل بیکاری در ارسنجان چیست؟

با توجه به شرایط جغرافیایی، اقلیمی و اقتصادی ارسنجان، بنده بهترین راه حل را تشکیل و تقویت تعاونی ها برای ایجاد کارگاه های کوچک تولیدی جهت ایجاد اشتغال مستقیم و تولید پایدار می دانم زیرا استقرار صنایع و کارخانه های بزرگ در ارسنجان دور از تصوّر است.

 

 این شرکت های تعاونی و کارگاه ها بیشتر در چه زمینه های اقتصادی باید فعالیت کنند؟

با توجه به شرایط محیطی و ظرفیت های شهرستان و بروز خشکسالی ها، پیش نهاد ما فعالیت در زمینه هایی مثل پرورش طیور و دام سبک می باشد که امکان سرمایه گذاری در ابعاد خرد و کلان را فراهم می کند.

 

اداره ی شما چه برنامه ای برای افزایش سطح اشتغال دارد؟

هرچند این اداره متولی مستقیم افزایش اشتغال نیست اما به هرحال وجود کلمه "کار" و همچنین "تعاون" در نام اداره ی ما، این انتظار را ایجاد می کند که در این خصوص اقداماتی را انجام دهیم و وظیفه ی اصلی ما در بحث اشتغال، بسترسازی از طریق راهنمایی و کمک به تأسیس کارگاه ها و شرکت های تعاونی است. امسال در این خصوص برنامه ی ویژه ای داریم.

 

با توجه به نامگذاری سال، آیا می توان انتظار بروز "مدیریت جهادی" را در مجموعه ی کاری شما داشت؟

ما کار را از همین تعطیلات نوروز شروع کرده ایم، با وجود کمبود شدید امکانات و اعتبارات، با تغییراتی که در محیط فیزیکی اداره ایجاد کرده ایم، فضا را برای برقراری کلاس ها و جلسات متعدد با افراد مختلف آماده کرده ایم. در طول سال کلاس های زیادی را در موضوعات مختلف برای فعالان اقتصادی، افراد جویای کار و تعاونگران تشکیل خواهیم داد زیرا معتقدیم با آموزش صحیح بسیاری از مسایل و مشکلات مرتفع خواهد شد. همچنین مراجعه به کارگاه های موجود و نظارت بر نحوه ی فعالیت آن ها را در سطح گسترده ای انجام خواهیم داد تا از نزدیک با مسایل کارفرمایان و نیروی های کار آشنا شده و با آموزش هایی که ارائه می نماییم، در رفع مشکلات یاری شان خواهیم کرد. 

 

چه چشم اندازی از وضعیت اشتغال در سال پیشرو برای ارسنجان متصورید؟

به نظر ما بخش عمده ای از تحولی که باید ایجاد شود به خود مردم شهرستان برمی گردد. این با اصول سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی هم سازگار است. البته انتظار داریم تصمیمات اقتصادی دولت و مجلس در سطح کلان کشور، در ارسنجان هم تأثیر گذار باشد. ما امیدوار به افزایش سطح اشتغال شهرستان در سال 93 هستیم.

 

با تشکر. ما در آینده بازهم به سراغ شما خواهیم آمد تا مخاطبان مان را با اقدامات و فعالیت های انجام شده وضعیت اشتغال شهرستان آشنا کنیم.

ان شاالله. امیدواریم در پایان سال آینده آماری که از موسسه کاریابی شهرستان به ما می رسد، حاکی از افزایش سطح اشتغال در ارسنجان باشد.

 

مطالب مرتبط:

ارسنجان و مدیریت جهادی:(مقدمه)

شعار سال در کجاها به ارسنجان ربط پیدا می کند؟

 

انتهای پیام/224224

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
امیدوار به افزایش اشتغال در ارسنجان طی سال 93 هستیم