پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 26 2018
عضویت در خبرنامه

اندر حکایت فیش های نجمومی مدیران دولت؛

دزد بیچاره در این بین ندارد تقصیر!

۱۸ تير ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۷:۲۱ کد مطلب: 2469


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهرستان ارسنجان، ارسن نیوز؛ 17 سال پیش زمانی که برای کاری به تهران می رفتم، در اتوبوسی از ناوگان درب و داغان آن زمان، بسته ای حاوی مجلات تاریخ گذشته به دست مان دادند تا در طول مسیر بازگشت به شیراز مثلاً حوصله مان سر نرود. از خوشبختی من،  یکی از این مجلات، شماره ای بود از "گل آقا"ی آن زمان که یادش بخیر. تاریخ مجله تقریباً به دوره زمانی پایان دولت آقای هاشمی رفسنجانی و شروع دولت خاتمی مربوط بود. زمانی که اصلاح طلبانِ دو به دست گرفته، با ساز و دهل و به شدت هرچه تمام تر مشغول افشای راست و دروغ دزدی ها، اختلاس ها و سواستفاده های مالی دولت آقای رفسنجانی بودند!

 

یادم است در آن زمان هم برخی تحلیل گران و اهالی سیاست در بحث مبارزه با مفسدین نزدیک به رییس دولت، مدام از لزوم اصلاح قانون و برخورد با نهادهای نظارتی می گفتند و علت آن حجم از دزدی ها را شُل بودن چفت و بست های بیت المال می دانستند و برخورد با خود مفسدین را در اولویت های بعدی و با لحاظ مثلاً خدماتی که انجام داده اند قرار می دادند!

 

"گل آقا"ی عزیز هم در آن مجله تاریخ گذشته ی مربوط به آن دوران، قطعه شعر طنزی را چاپ کرده بود که دقیقاً اوضاع بحث های مبارزه با فساد آن دوره را بیان می کرد.

 

قطعه شعری مربوط به دزدین خر ملّا نصرالدین با این مضمون:

 

خر ملّا را یک شب ز طویله بردند
صبح، بیچاره درافتاد به شور و تشویر

 

قصه با نظمیه و عدلیه و قاضی برد
صورت واقعه را کرد بر آنها تصویر

 

(سخن آهسته بگویم، چو تجسس کردند
دزد خر بود غلامی ز غلامان امیر!)

 

پس بگفتند به ملّا که گناه از تو بود
که: "در خانه خراب است و نکردی تعمیر"

 

آن یکی گفت گناه از زن ملّا باشد
که: "نبسته ست چرا گردن خر با زنجیر"

 

دیگری گفت: "اگر خر، دو سه عرعر می کرد
عرعرش داشت به رسوایی سارق تاثیر"

 

گفت ملّا که گناه از من و خر هست و زنم
دزد بیچاره در این بین ندارد تقصیر!

 

آن زمان این شعر برای منِ 18 ساله آنقدر جالب بود که چندین بار در همان اتوبوس از روی آن خواندم تا حفظش کنم.

 

سالها گذشت و دولت آقایان اصلاحات هم اجلش فرا رسید در حالیکه آن عالی جناب سرخ پوش که زمانی بلندگو علیه اش به دست گرفته بودند، دیگر به همه کاره و بزرگ اصلاح طلبان تبدیل شده بود.

 

در این مقطع هم حجم گسترده ای از فساد اقتصادی دولت اصلاحات نظیر ماجرای شهرام جزایری و پرونده کرسنت و... بر ملا شده بود و دوباره بحث مبارزه با مفسدین اقتصادی دولت قبل و نزدیکان به سردمداران آن داغ شده بود و دوباره عده ای از لزوم اصلاح قوانین و برخورد با نهادهای نظارتی و محکم کردن چفت و بست های بیت المال و.. سخن می گفتند و دوباره برخورد محکم و مستقیم با خود مفسدین را در اولیت بعدی و با لحاظ کردن خدمات آنان می دانستند!

 

آن زمان، به یاد آن شعر حفظ کرده در اتوبوس افتاده بودم و در یکی از شماره های گاهنامه "شهروند" که نگارنده با حمایت شهرداری و شورای شهر آن زمان ارسنجان منتشر می کرد، چاپ نمودم. "خر ملّا را یک شب..."

 

حالا هم که 3 سال از عمر دولت یازدهم گذشته و مسأله فیش های نجومی و دریافت های نامشروع حدود 1000 نفر از مدیران این دولت که هنوز بلندگوی افشاگری راست و دروغ علیه دولت فبل را به دست دارد، به مسأله ای اصلی کشور تبدیل شده است، باز عده ای در قبال این موضوع از لزوم اصلاح قوانین و برخورد با نهادهای نظارتی و محکم کردن چفت و بست های بیت المال و.. سخن گفته و دوباره برخورد محکم و مستقیم با خود مفسدین را در اولیت بعدی و با لحاظ کردن خدمات آنان می دانند!

 

نمونه اش مطلبی که دیروز در برخی شبکه های اجتماعی به قلم شخصی که خود را دوست سیدصفدر حسینی (از نجومی بگیران این دولت) معرفی کرده و با مقصر دانستن قوانین و نهادهای نظارتی و دولت قبل و... از خدمات این وزیر دولت اصلاحات سخن گفته بود و دقیقاً از عبارتی به این مضمون استفاده کرده بود که "کمترین گناه بر عهده ی گیرندگان این حقوق هاست"!

اینجاست که باز باید بگوییم: "خر ملّا را...!"

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
دزد بیچاره در این بین ندارد تقصیر!