دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶,Feb 19 2018
عضویت در خبرنامه

به بهانه ی روز نیروی دریایی:

سیلی محکم ارتش بر صورت صدام

۷ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۴:۱۲ کد مطلب: 232

امروز هفتم آذر ماه روز نیروی دریایی است! آیا از علت این نام گذاری باخبرید؟ نبرد نا برابر قهرمانان نیروی دریایی ارتش که با پشتیبانی تیزپروازان نیروی هوایی که باعث شدند نیروی دریایی عراق برای همیشه منهدم شود! ارسن نیوز شرح کامل این عملیات را به مخاطبان خود ارائه می کند:

آغاز عملیات مروارید

عملیات دریایی غرورآفرین مروارید در هفتم آذر سال 1359 توسط دریادلان جان برکف نداجا در شمال خلیج فارس و علیه نیروی دریایی دشمن انجام گرفت و در این عملیات ضربات سنگین و جبران ناپذیری بر پیکر دشمن وارد شد. این عملیات را می‌توان مهم‌ترین جنگ دریایی در پهنه خلیج فارس دانست.

در سپیده‌دم هفتم آذرماه 1359، قهرمانان "نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران"، درسی تلخ به مزدوران دریایی عراق دادند به طوری‌که در لحظات اولیه این عملیات(مروارید) متهورانه دریایی، دریادلان ایرانی توانستند هفت ناوچه مدرن و اژدرافکن عراق موسوم به "اوزا" را در حوالی سکوهای نفتی "البکر و الامیه" که جنبه اقتصادی مهمی برای دولت عراق داشت، به قعر دریا بفرستند. در این عملیات سکوهای نفتی البکر و الامیه منهدم شدند و عملاً صدور نفت عراق از طریق دریا قطع شد.

ابعاد عملیات

تیم عملیات ویژه شامل فرمانده تیم افسر اطلاعات افسر مخابرات و 4 نفر تکاوران زبده دریایی در شامگاه مورخه 6 آذرماه 1359 توسط بالگرد بر روی سکوی البکر پیاده شده و بلافاصله با نیروهای مستقر بر روی سکو درگیر شدند. یک نفر از نیروهای دشمن مستقر بر روی سکو به همراه 9 نفر دیگر از آنان به اسارت نفرات تیم عملیات ویژه در آمدند. بقیه نفرات دشمن با جنگ و گریز به قسمت شمالی سکو گریخته و از آنجا توسط یک فروند شناور فرار کرده و به سکوی الامیه رفتند در  عملیات مروارید این سکوهای نفتی منهدم شدند و عملاً صدور نفت عراق از طریق دریا قطع شد.

پس از تسخیر سکو توسط تیم عملیات ویژه دو فروند ناوچه موشک انداز دشمن که در حال خروج از خورعبدالله بودند بر صفحه رادار ظاهر شدند ناوچه پیکان از سکو جدا و برای انهدام آنها به طرف شناورهای دشمن حرکت کرد. اولین ناوچه دشمن را با شلیک یک فروند موشک سطح به سطح منهدم و سپس به سوی ناوچه دوم تغییر جهت داد. ناوچه عراقی که شاهد انهدام ناوچه اول بود بلافاصله بازگشته و با سرعت زیاد از منطقه خارج و به داخل خورعبدالله گریخت . ناوچه قهرمان پیکان به طور مکرر با یگان‌های دشمن درگیر و تعدادی یگان شناور و هواپیمای جنگنده نیروهای متخاصم را منهدم نمود، زیرا همان گونه که قبلا پیش‌بینی شده بود دشمن یگان‌های خود را یکی پس از دیگری برای مقابله با ناوچه پیکان بیرون می‌فرستاد. اما هماهنگی بین نیروهای دریایی و هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران موجب گردید که تعداد زیادی از هواپیماهای جنگنده و یگان‌های شناور دشمن دراین عملیات منهدم گردند.

براساس گشت هوایی انجام شده بر فراز منطقه نبرد آن منطقه خالی از یگان‌های دشمن اعلام و ناوچه قهرمان پیکان عازم بازگشت به پایگاه خود گردید. پس از طی چند مایل یک فروند ناوچه موشک انداز دشمن که در زیر سکوی الامیه مخفی شده بود از مخفی گاه خود خارج و سه فروند موشک پیاپی به طرف ناوچه پیکان شلیک می‌کند به دلیل مانور سریع ناوچه پیکان موشک اول به آن اصابت ننمود و در نزدیکی ناوچه در آب منفجر شد لیکن بلافاصله موشک دوم به پاشنه ناوچه اصابت و نیروی محرکه آن را از بین می‌برد.


ناوچه پيکان

 سرانجام علی‌رغم تلاش‌های فراوان فرماندهان و كاركنان براى جلوگيرى از غرق شدن ناوچه پیکان، اين ناوچه قهرمان در غروب همان روز در نزديكى هاى ساحل خودى به ديار حق شتافت و همراه آن چندين نفر از خداجويان و راست قامتان اين شناور قهرمان همزمان با غروب خورشيد فروزان به لقاء پروردگار پيوستند و در دل آب‌های نیلگون خلیج فارس آرام گرفتند.

(ناوچه اوزا عراقی)

انتقام از ناوچه عراقی که پیکان را هدف قرار داد:

پس از مدت کوتاهی ناوچه دشمن که ناوچه پیکان را هدف قرار داده بود نیز توسط یک فروند هواپیمای نهاجا هدف قرار گرفته و منهدم شد.

ساعتی بعد از حرکت ناوچه پیکان از مسیر عملیات به پایگاه اعلام می‌شود که رادار نمی‌تواند با ناوچه پیکان تماس بگیرد. بلافاصله یک فروند فانتوم به خلبانی سرلشکر شهید "داوود اکرادی" که در این روز تعداد زیادی پرواز عملیاتی داشت و موفق به انهدام چندین ناوچه عراقی شده بود، به پرواز در می‌آید. در این پرواز، سرگرد خلبان "ناصر گودرزی" به عنوان کمک، اکرادی را همراهی می‌کرد.


سرلشگر خلبان شهید اکرادی

فانتوم بلافاصله بعد از پرواز، مسیر اسکله البکر را پیش گرفت در حدود پانزده مایلی اسکله نقطه سیاه رنگ و روغنی در سطح آب دریا مشاهده شد که مشخص می‌کرد لحظاتی قبل یک کشتی در این مکان غرق شده است. هواپیما به بالای نقطه سیاه رنگ می‌رسد ولی هیچ اثری از ناوچه دیده نمی‌شود تنها تعدادی جلیقه نجات بر روی سطح آب شناور مشاهده می‌شود.

در همین حین خلبان اکرادی متوجه یک ناوچه عراقی می شود که کمی دورتر با سرعت درحال حرکت به سمت عراق است. یقینا این همان ناوچه ای بود که پیکان را مورد اصابت قرار داده بود. شهید اکرادی بلافاصله به سمت ناوچه حرکت می کند.

 در این حین دو جنگنده عراقی نیز برای پشتیبانی از ناوچه "اوزای " عراقی در منطقه ظاهر شده و دو موشک به سمت جنگنده ایرانی شلیک می‌کنند ولی در نهایت با مهارت خلبان ایرانی مواجه شده  و کاری از پیش نمی برند همچنین جنگنده F14 هم برای پشتیبانی از فانتوم در منطقه ظاهر  می شود  و  جنگنده های عراقی از دست موشک‌های دوربرد (فونیکس) مرگبار این هواپیما، پا به فرار می گذارند.

سرانجام لحظه موعود فرار رسید و خلبان شجاع ایرانی  در یک موقعیت مناسب، یک موشک ماوریک به سوی ناوچه اوزای عراقی شلیک کرد. موشک از زیر هواپیما رها شده و غرش کنان به سمت ناوچه حرکت می کند و دقیقا به داخل محفظه موتورخانه ناوچه رفته و با انهدام  آن قطعات متلاشی شده ناوچه به آسمان برخاست.

شهید اکرادی با گردشی بر روی ناوچه عراقی که درحال سوختن بود، دومین موشک ماوریک را به سوی آن شلیک می کند. با برخورد موشک با ناوچه، زبانه های آتش و دود عظیمی به هوا  بر می خیزد گویی که نفت را بر روی آب به آتش کشیده باشند   و سرانجام با شلیک سومین موشک دیگری اثری از ناوچه عراقی بر روی آب نمی ماند و بدین ترتیب  انتقام  از ناوچه پیکان تکمیل می شود.

قهرمانان سرفراز عملیات ظفر مند  "مروارید" چنان ضربات مهلکی بر پیکره نیروی دریایی دشمن وارد کردند که امید فتح جبهه دریا را در مغز صدام و سردمداران بعثی رژیم عراق به ناامیدی تبدیل کردند.

امام خمينى (ره) بنيانگذار ج.ا.ا ، در وصيت نامه خويش بخشى از پيام خود را خطاب به نيروهاى مسلح به نيروى دريايى ارتش جمهورى اسلامى ايران اختصاص دادند و در اين باره چنين گفتند: "نيروى دريايى بحمدا... در آبهاى خليج فارس و مرزهاى آبى كشور در عرصه دفاع مقدس از كشور اسلامى مان چون نگينى درخشنده است و برعرشه كشتى افتخار و صلابت خود استوار ايستاده است."

در طول هشت سال جنگ تحمیلی در سایه فدا کاریهای  دریادلان ارتش جمهوری اسلامی حتی یک روز هم  صادرات نفت کشور با مشکل مواجه نشد و این یکی از افتخارات مهم نیروی دریایی ارتش است.در هفته دفاع مقدس  رشادتهای سپیدجامگان نیروی دریایی ارتش را گرامی داشته و در مقابل عظمت حماسه های ملوانان  وتکاوران نیروی دریایی که خود را فدای ملت و میهن کردند سر تعظیم فرود می آوریم .

دانلود کنید:

کلیپ کم حجم و زیبای سلحشوران نیروی دریایی

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
سیلی محکم ارتش بر صورت صدام