سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵,Jan 24 2017
عضویت در خبرنامه

پای ارسنجان در کفش قائنات!

خاک طلاخیز ارسنجان به طلای سرخ لبخند زد! + تصاویر

۶ آذر ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۴:۴۳ کد مطلب: 230

مربیان و دانش آموزان مجتمع فرهنگی امام خمینی(ره)، موفق به کشت و عمل آوری زعفران، برای اولین بار در ارسنجان شدند.

    به همت مسوولان، مربیان و دانش آموزان مجتمع فرهنگی تربیتی امام خمینی(ره) ارسنجان، طرح کشت زعفران برای اولین بار در این شهرستان اجرا شده است.

 

 

  طی مراسمی که با حضور مسوولین کمیته امداد امام خمینی(ره)، مرکز آموزش فنی و حرفه ای، سپاه پاسداران و یکی از اعضای شورای شهر ارسنجان به مناسبت هفته ی بسیج در مجتمع فرهنگی تربیتی امام خمینی(ره) برگزار شد،  اولین محصول زعفران کشت شده، توسط دانش آموزان این مجتمع برداشت شد":

 

 

   خانم نعمت الهی، کارشناس مسوول این مجتمع به ارسن نیوز گفت: " با هدف غنی سازی  اوقات فراغت دانش آموزان  یک دوره کلاس آموزش کشت زعفران به صورت تئوری وعملی و در قالب حلقه های صالحین بسیج، برگزار شد که نتیجه ی آن کشت موفقیت آمیز زعفران برای اولین بار در ارسنجان بود".

 

 

    مربی آموزشی این دوره هم در گفتگو با ارسن نیوز بیان کرد: "دانش آموزان از اواخر شهریور ماه تا پایان آبان ماه به صورت عملی کاشت گیاه زعفران را آموزش دیدند و به صورت مستمر و هفتگی  در کلاس های تئوری و نهایتاً آزمون سراسری فنی و حرفه ای حضوری فعال داشتند."

   خانم ایزدی همچنین گفت: "مقدار برداشت این محصول در سال های نخست کم می باشد ودر سال های بعدی با توجه به قوّت بیشتر پیاز های زیر کشت شاهد ثمرات بیشتری از این محصول خواهیم بود."

 

   افشاری  مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) شاخه ارسنجان هم در گفتگو با ارسن نیوز اظهار داشت: "این طرح، طی قراردادی بین  کمیته امداد امام خمینی (ره) و مرکز فنی و حرفه ای، در حیاط مجتمع که  بلا استفاده به نظر می رسید، انجام شد."

    وی افزود: "اموری از قبیل محوطه سازی، گِل و کود حیوانی و خرید پیاز جهت کشت در 100متر مربع، به صورت تقریبی هزینه ای بالغ بر 4000.000 ریال در برداشته است و ما قصد داریم در جهت توانمندسازی خانواده های تحت پوشش خود، کشت این محصول با ارزش را گسترش دهیم."

 

 

 

   صالحی نژاد مسوول مرکز آموزشی فنی وحرفه ای نیز  با اشاره به اجرای موفقیت آمیزاین طرح، گفت: "با همکاری دهیاران ، شوراها و دیگر مسوولین، کشت گیاه زعفران و دیگر گیاهان دارویی را با در نظر گرفتن اقلیم جغرافیایی در سطح وسیع تری از شهرستان توسعه خواهیم داد."

 

 

     از ویژگی های  زعفران، فاصله زمانی کم از زمان کاشت تا برداشت، قابلیت  بهره برداری در طی چند سال متوالی و نیاز خیلی کم به آبیاری می باشد که این خصوصیت با توجه به خشکسالی های اخیر، می تواند سبب رویکرد مسوولان و مردم ارسنجان به کشت این محصول گران بها شود.

 

انتهای پیام/224224

 









ناشناس
۱۳۹۲/۹/۷ ۱۵:۴۴

زعفران ای عشق نوپیدای شهر زر احمر شهره سودای شهر فصل پاییزم نمودی نوبهار ساک خالی ام نمودی پر ز بار بوی عطر تو چه غوغا می کند سردیان را پر ز گرما می کند آمدی رنگ از رخ گندم برفت رنج از پیشانی مردم برفت تقدیم به مدیر خلاق و توانمند ، خانم نعمت الهی مهربان و عزیز

پاسخ به این نظر
شهروند ارسنجان
۱۳۹۲/۹/۷ ۱۵:۴۶

با سلام و عرض خسته نباشید واقعا مدیر مجتمع فرهنگی بسیار لایق و توانمند هستند . ایشان هم مانند همسرشان جناب سرهنگ نعمتی فرمانده سابق سپاه ارسنجان ، از روحیه جهادی برخوردار هستند . اگر ارسنجان ما چنین مسئولانی در همه ادارات داشت ، دیگر کمبود و عقب ماندگی در آن احساس نمی شد .

پاسخ به این نظر
ناشناس
۱۳۹۲/۹/۷ ۱۶:۲۲

آفرین به چنین مدیران موفقی وبارک الله به چنین دانش آموزان پرتلاشی مسولان دست به دست شان دهید وحمایتشان کنید . قدر زر، زرگر شناسد قدر گوهر ،گوهری

پاسخ به این نظر
ناشناس
۱۳۹۲/۹/۸ ۱۳:۵۴

با سلام. خدمتتان باید عرض کنم که هم اکنون در روستاهای ارسنجان کشت زعفران در سطح زمین زراعی ( علی آباد ملک و ...) انجام و محصول آن نیز جمع آوری شده است. لطفاً اخبار روستاها را نیز پیگیری کنید. امید آنکه با جایگزینی محصولاتی که آب کمتری نیاز دارند، در حفظ منابع آب شهرستان بکوشیم.

پاسخ به این نظر
ناشناس
۱۳۹۲/۹/۸ ۲۱:۳۰

حالو مثقالی چن میدن.....؟

پاسخ به این نظر
هم وطن
۱۳۹۲/۹/۱۳ ۱۹:۳۶

آفرین باد بر این گونه جوانان وطن.......

پاسخ به این نظر
مهدی
۱۳۹۴/۵/۲۰ ۱۲:۵۰

دوستان من اهل فردوسم محل کاشت چندین ساله این محصول میخاستم بگم زمینش محکمه انگار باید در ایام جوانه زدن این محصول خاک سطح رو شخم بزنن وگرنه محصول افت شدیدی داره خاک روی گل ها باید نرم باشه مراعات کنین که محصولتون بهتر شه

پاسخ به این نظر
نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
خاک طلاخیز ارسنجان به طلای سرخ لبخند زد! + تصاویر