چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 25 2018
عضویت در خبرنامه

همایشی برای کاهش تب دکتر شدن در ارسنجان! + تصاویر

۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۷:۱۲ کد مطلب: 2270

بیشتر دانش آموزان به امید دکتر و دندان پزشک شدن و داشتن درآمد نجومی، رشته علوم تجربی را انتخاب می کنند و این مسأله ی به ظاهر ساده، عواقبی دارد که عدم توازن بین تامین نیاز های علمی جامعه یکی از آن هاست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهرستان ارسنجان، ارسن نیوز؛ سال گذشته که خبر برگزاری کنکور در ارسنجان را منتشر کردیم، طبق آمار مشخص شد که در ارسنجان تعداد داوطلبان رشته علوم تجربی، 9 برابر رشته ریاضی و سایر رشته هاست!

 

این یعنی از طرفی تعداد دانش آموزانی که از همان ابتدا این رشته را انتخاب می کنند زیاد تر از حد معقول هست و از طرفی تعداد بیشتری از دانش آموزان این رشته پشت سد کنکور می مانند. آن هم کنکوری که این سالها با رشد ظرفیت دانشگاه ها و کاهش تعداد داوطلبان همراه بوده است.

 

و اینکه بیشتر دانش آموزان به امید دکتر و دندان پزشک شدن و داشتن درآمد نجومی، رشته علوم تجربی را انتخاب می کنند و این مسأله ی به ظاهر ساده، عواقبی دارد که عدم توازن بین تامین نیاز های علمی جامعه یکی از آن هاست.

 

البته عدم آشنایی کامل و صحیح دانش آموزان مقطع راهنمایی و خانواده هایشان  با ماهیت و آینده شغلی سایر رشته ها به خصوص رسته های فنی و مهارتی نیز در این مشکل بی تاثیر نیست. مسأله ای که امسال مورد توجه بیشتر نهاد آموزش و پرورش قرار گرفته است.

 

در همین راستا مدیریت آموزش و پرورش ارسنجان اقدام به برگزاری یک همایش متفاوت کرد. همایشی با عنوان "هدایت تحصیلی دانش‌آموزان پایه نهم مدارس شهرستان ارسنجان" که در دو نوبت صبح و عصر برای دانش‌آموزان پسر و دختر در سالن تدبر آمورش و پرورش این شهرستان برگزار شد و بیش از 500 نفر از دانش‌آموزان پایه نهم متوسطه اول همراه با اولیاء خود در آن شرکت کردند.

 

در این همایش که با هدف توسعه متوازن رشته‌های تحصیلی مقطع متوسطه دوم برگزار شد، با دعوت از دانش‌آموختگان موفق این رشته‌ها در هنرستان‌های شیراز و ارسنجان بودند و هم اکنون از نخبه‌های استانی و کشوری بوده و دارای اختراعات مختلف هستند، تلاش شد تا دانش‌آموزان بتوانند با آگاهی و اطمینان بیشتر به انتخاب رشته بپردازند.

 

 کاظم خادمی مسوول آموزش و پرورش شهرستان ارسنجان در این همایش، آماری که در بالا به آن اشاره کردیم را نشانه عدم توسعه متوازن دانست و با بیان اینکه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان یکی از وظایف مهم آموزش و پرورش و اولیای آنان است، گفت: «زمانی که یک جامعه در بخش‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود، نیازهای مختلفی داشته باشد، به همان اندازه نیز نیازمند افرادی است که بتوانند این نیازها را برطرف کنند.»

 

مسوول آموزش و پرورش ارسنجان با اشاره به مواد 96 تا 98 فصل پنجم مجموعه مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش اشاره کرد که بر اساس آن، دانش‌آموزان بایستی بر اساس استعداد، علاقه و به تناسب امکانات و نیاز کشور، استان و مناطق به سمت رشته‌های تحصیلی مختلف هدایت شوند گفت: «بر اساس قرارداد توسعه متوازن رشته‌ها، 51 درصد دانش‌آموزان پایه نهم این شهرستان باید به سمت رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش هدایت شوند که یکی از اهداف اصلی رشته‌های فنی و حرفه ای و کار و دانش، آموزش مهارت‌های مورد نیاز بازار کار به نیروی جوان و مستعدی است که می‌باید موتور محرکه اقتصاد و صنعت باشند و در آینده نیز در فعالیت‌های صنعتی و بازارکار مشغول شوند.»

 

کاظم خادمی در ادامه به افتخارآفرینی‌های هنرستان‌های این شهرستان اشاره کرد که از مهمترین آنها کسب مقام اول کشوری رشته‌های تأسیسات گازرسانی و جوشکاری برق و گاز پایه دوم و کسب رتبه اول استانی رشته‌ی کشت گیاهان دارویی در مرحله سوم آزمون پیشرفت تحصیلی سال جاری و نیز کسب مقام اول استانی رشته‌های فنی هنرستان‌‌‌های دخترانه استان فارس در سال تحصیلی گذشته می‌باشد.

 

دیگر سخنرانان این همایش، امیر پروَش (دانش‌آموخته کارشناسی ارشد برق از دانشگاه تهران و دارای افتخاراتی همچون ثبت 5 اختراع کشوری و بین‌المللی، مؤسس مجتمع فنی امیرکبیر در ایران و سوئد)، بهنام جلیلی (دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مکانیک از دانشگاه تهران و دارای افتخاراتی همچون کسب رتبه اول مسابقات علمی و مهارتی استانی و کشوری، کسب رتبه سوم جشنواره خوارزمی، عضو انجمن علمی موتور ایران و عضو بخش تحقیقات مکانیک خوردرو دانشگاه صنعتی شریف) و مهرزاد جعفری (دارای افتخاراتی همچون کسب رتبه اول جشنواره خوارزمی در سال 89، کسب رتبه اول کشوری سیزدهمین جشنواره نخبگان در سال 90، کسب رتبه اول جشنواره بین‌المللی مخترعین دانشگاه آزاد سلامی در سال 94، کسب دکترای افتخاری گیاهپزشکی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران و ثبت چند اختراع کشوری و بین‌المللی از جمله سم گل جالیز برای اولین بار در جهان) بودند که دو نفر آخر زمانی هنرجوی هنرستان فنی امام خمینی(ره) ارسنجان بودند که به بیان ویژگی‌ها و مزایای رشته‌های فنی و حرفه‌ای پرداختند.

نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
همایشی برای کاهش تب دکتر شدن در ارسنجان! + تصاویر