جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶,Jul 28 2017
عضویت در خبرنامه

همایشی برای کاهش تب دکتر شدن در ارسنجان! + تصاویر

۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۷:۱۲ کد مطلب: 2270

بیشتر دانش آموزان به امید دکتر و دندان پزشک شدن و داشتن درآمد نجومی، رشته علوم تجربی را انتخاب می کنند و این مسأله ی به ظاهر ساده، عواقبی دارد که عدم توازن بین تامین نیاز های علمی جامعه یکی از آن هاست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شهرستان ارسنجان، ارسن نیوز؛ سال گذشته که خبر برگزاری کنکور در ارسنجان را منتشر کردیم، طبق آمار مشخص شد که در ارسنجان تعداد داوطلبان رشته علوم تجربی، 9 برابر رشته ریاضی و سایر رشته هاست!

 

این یعنی از طرفی تعداد دانش آموزانی که از همان ابتدا این رشته را انتخاب می کنند زیاد تر از حد معقول هست و از طرفی تعداد بیشتری از دانش آموزان این رشته پشت سد کنکور می مانند. آن هم کنکوری که این سالها با رشد ظرفیت دانشگاه ها و کاهش تعداد داوطلبان همراه بوده است.

 

و اینکه بیشتر دانش آموزان به امید دکتر و دندان پزشک شدن و داشتن درآمد نجومی، رشته علوم تجربی را انتخاب می کنند و این مسأله ی به ظاهر ساده، عواقبی دارد که عدم توازن بین تامین نیاز های علمی جامعه یکی از آن هاست.

 

البته عدم آشنایی کامل و صحیح دانش آموزان مقطع راهنمایی و خانواده هایشان  با ماهیت و آینده شغلی سایر رشته ها به خصوص رسته های فنی و مهارتی نیز در این مشکل بی تاثیر نیست. مسأله ای که امسال مورد توجه بیشتر نهاد آموزش و پرورش قرار گرفته است.

 

در همین راستا مدیریت آموزش و پرورش ارسنجان اقدام به برگزاری یک همایش متفاوت کرد. همایشی با عنوان "هدایت تحصیلی دانش‌آموزان پایه نهم مدارس شهرستان ارسنجان" که در دو نوبت صبح و عصر برای دانش‌آموزان پسر و دختر در سالن تدبر آمورش و پرورش این شهرستان برگزار شد و بیش از 500 نفر از دانش‌آموزان پایه نهم متوسطه اول همراه با اولیاء خود در آن شرکت کردند.

 

در این همایش که با هدف توسعه متوازن رشته‌های تحصیلی مقطع متوسطه دوم برگزار شد، با دعوت از دانش‌آموختگان موفق این رشته‌ها در هنرستان‌های شیراز و ارسنجان بودند و هم اکنون از نخبه‌های استانی و کشوری بوده و دارای اختراعات مختلف هستند، تلاش شد تا دانش‌آموزان بتوانند با آگاهی و اطمینان بیشتر به انتخاب رشته بپردازند.

 

 کاظم خادمی مسوول آموزش و پرورش شهرستان ارسنجان در این همایش، آماری که در بالا به آن اشاره کردیم را نشانه عدم توسعه متوازن دانست و با بیان اینکه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان یکی از وظایف مهم آموزش و پرورش و اولیای آنان است، گفت: «زمانی که یک جامعه در بخش‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود، نیازهای مختلفی داشته باشد، به همان اندازه نیز نیازمند افرادی است که بتوانند این نیازها را برطرف کنند.»

 

مسوول آموزش و پرورش ارسنجان با اشاره به مواد 96 تا 98 فصل پنجم مجموعه مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش اشاره کرد که بر اساس آن، دانش‌آموزان بایستی بر اساس استعداد، علاقه و به تناسب امکانات و نیاز کشور، استان و مناطق به سمت رشته‌های تحصیلی مختلف هدایت شوند گفت: «بر اساس قرارداد توسعه متوازن رشته‌ها، 51 درصد دانش‌آموزان پایه نهم این شهرستان باید به سمت رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش هدایت شوند که یکی از اهداف اصلی رشته‌های فنی و حرفه ای و کار و دانش، آموزش مهارت‌های مورد نیاز بازار کار به نیروی جوان و مستعدی است که می‌باید موتور محرکه اقتصاد و صنعت باشند و در آینده نیز در فعالیت‌های صنعتی و بازارکار مشغول شوند.»

 

کاظم خادمی در ادامه به افتخارآفرینی‌های هنرستان‌های این شهرستان اشاره کرد که از مهمترین آنها کسب مقام اول کشوری رشته‌های تأسیسات گازرسانی و جوشکاری برق و گاز پایه دوم و کسب رتبه اول استانی رشته‌ی کشت گیاهان دارویی در مرحله سوم آزمون پیشرفت تحصیلی سال جاری و نیز کسب مقام اول استانی رشته‌های فنی هنرستان‌‌‌های دخترانه استان فارس در سال تحصیلی گذشته می‌باشد.

 

دیگر سخنرانان این همایش، امیر پروَش (دانش‌آموخته کارشناسی ارشد برق از دانشگاه تهران و دارای افتخاراتی همچون ثبت 5 اختراع کشوری و بین‌المللی، مؤسس مجتمع فنی امیرکبیر در ایران و سوئد)، بهنام جلیلی (دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مکانیک از دانشگاه تهران و دارای افتخاراتی همچون کسب رتبه اول مسابقات علمی و مهارتی استانی و کشوری، کسب رتبه سوم جشنواره خوارزمی، عضو انجمن علمی موتور ایران و عضو بخش تحقیقات مکانیک خوردرو دانشگاه صنعتی شریف) و مهرزاد جعفری (دارای افتخاراتی همچون کسب رتبه اول جشنواره خوارزمی در سال 89، کسب رتبه اول کشوری سیزدهمین جشنواره نخبگان در سال 90، کسب رتبه اول جشنواره بین‌المللی مخترعین دانشگاه آزاد سلامی در سال 94، کسب دکترای افتخاری گیاهپزشکی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران و ثبت چند اختراع کشوری و بین‌المللی از جمله سم گل جالیز برای اولین بار در جهان) بودند که دو نفر آخر زمانی هنرجوی هنرستان فنی امام خمینی(ره) ارسنجان بودند که به بیان ویژگی‌ها و مزایای رشته‌های فنی و حرفه‌ای پرداختند.

ارسنجان نشین
۱۳۹۵/۳/۲۳ ۱۴:۲۵

همایش درمورد مباحث علمی و رشته های تحصیلی است و گلستان خوان و گروه سرود دعوت کردند. آیا بهتر نبود از اساتید مجرب و کارآزموده استانی یا حتی کشوری در این زمینه دعوت به عمل آید؟ البته متاسفانه سطح درسی و فهم علمی و دید دانش آموزان ارسنجان نسبت به مسابقات علمی بسیار پایین است و تعداد بسیار اندکی از دانش آموزان مقطع متوسطه اول آینده درخشانی دارند. چرا که من دانش آموز مدرسه شاهد خسروی هستم و همکلاسی هایم به شدت نسبت به مسایل درسی بی اعتنا هستند و تنها بحث و گفت و گویی که در مدرسه در میان انها وجود ندارد، بحث های علمی و درسی است. رتبه های علمی و تحصیلی و هنری از جانب مدیران، دبیران و معاونان نادیده گرفته می شود. ارسنجان یک شهرستان فقیر در عرصه علم و فرهنگ است. ... واقعا باید در این خصوص تجدید نظر شود. چون اگر اینگونه پیش برود و دبیران بخواهند برای تمام کردن کتاب درسی، درس بدهند تا چند سال آینده ارسنجان به قطب بیکاری و فقر علم و آگاهی تبدیل خواهد شد. رفتار و کردار و ادب و علم و دانایی و نگاه درصد زیادی از دانش آموزان ارسنجانی با درصد زیادی از دانش آموزان کلانشهر ها متفاوت است و علم و ادب را باید برای دانش آموزان معنا کرد. رتبه ها و تراز های بسیار کم کنکور ارسنجانی ها بسیار قابل توجه است و باید دانش آموزان و دبیران را در مورد نوع تدریس و یادگیری آگاه ساخت. معاونان مدارس هنوز نمی دانند که مثلا در پست معاون آموزشی باید چه فعالیت هایی انجام داد. بی توجهی دبیران و دخالت مدیران در نمرات نوبت اول و نوبت دوم در مدارس را واقعا باید کنترل کرد. مثلا ... عصر جاهلیت بسیاری از دانش آموزان و دبیران ارسنجان باید به پایان رسد.

پاسخ به این نظر
بهمن رضایی
۱۳۹۵/۳/۲۳ ۲۰:۱۷

این روزا جوانای ارسنجان باید فکر این باشند که مسول اول شهرستان جناب آقای فرماندار در چه زمینه ای دارن سرمایه گذار جذب میکنند بعد در همون راستا انتخاب رشته کنند ....کاش جناب آقای فرماندار هم زمینه هایی که تا الان سرمایه گذار جذب کردند رو یه اطلاع رسانی عمومی کنند تا جوانان عزیز شهرستان در راستای انتخاب رشته سردر گمی کمتری داشته باشند .....انشا الله که مدیر محترم سایت نظر بنده رو نمایش بدند ....

پاسخ به این نظر
دوست
۱۳۹۵/۴/۶ ۱۲:۴۶

تبلیغ فنی وحرفه ای وکاردانش بابا بیایید بیکاران فارغ التحصیل فنی وکاردانش رو ببینید.

پاسخ به این نظر
نام:                       

پست الکترونیک:  
نظر شما:  
همایشی برای کاهش تب دکتر شدن در ارسنجان! + تصاویر